Vrchní soud potvrdil osmiletý trest za znásilnění školačky

Olomouc – Za znásilnění školačky si Petr Novotný odsedí osmiletý trest. Odsouzený se sice obrátil na Vrchní soud s odvoláním, soud ale potvrdil původní verdikt. Jednačtyřicetiletý Novotný se hájil tím, že s dívkou pohlavní styk vůbec mít nechtěl. Sama se prý začala svlékat, když po něm chtěla, aby jí věnoval jízdní kolo, a muž si na ní lehl jen proto, aby ji neviděli nahou lidé z projíždějícího vlaku. Jeho verzi ale soud neuvěřil.

„Soud prvního stupně shromáždil dostatek důkazů, na jejichž základě mohl správně rozhodnout. Kromě tvrzení poškozené existuje řada dalších důkazů, které její výpověď dokládají. Takřka při činu navíc obžalovaného zastihli policisté,“ uvedl předseda senátu.   

Trestný čin se stal loni v březnu. Školačka doprovázela nezaměstnaného opilého muže na cestě domů. Podle obžaloby ji pak u železniční trati povalil na zem a znásilnil. Napůl svlečené ležící dvojice si všiml mladík v projíždějícím vlaku, který zavolal policii. Hlídka pak Novotného zajistila. 

Muž přitom znal věk poškozené dívky. Jeho jednání způsobilo podle soudu její nevhodnou a zcela předčasnou sexualizaci a rozvinula se u ní posttraumatická stresová porucha. „Této poruše musí předcházet nějaká silná stresová situace. Nelze ji předstírat, lze ji objektivně prokázat lékařskými vyšetřeními. Nezřídka vede k takovým postižením psychiky, že následky trvají po celý život,“ upozornil na vážné následky soudce. 

Krajský soud Novotného skutek posoudil jako zčásti dokonané a zčásti nedokonané znásilnění. Odvolací soud to označil za drobné formální pochybení, skutek by posoudil jako dokonaný s možností přísnějšího trestu. Protože se ale proti rozsudku soudu prvního stupně neodvolal státní zástupce, vadu nebylo možné napravit. „I přesto považujeme osmiletý trest za přiměřený,“ uvedl mluvčí vrchního soudu Petr Angyalossy.