Neonacisté ztloukli muže, čeká je vězení

Praha - Za napadení a rasistické urážky mají jít Lukáš Vojíř na dva a Lukáš Přibyl na rok do vězení, rozhodl o tom dnes Obvodní soud pro Prahu 1. Podle prvoinstančního verdiktu loni v květnu napadli muže, který je napomenul, když uráželi lidi s odlišnou barvou pleti. Dnešní rozsudek je nepravomocný, oba mladíci se proti němu na místě odvolali. Soud oba uznal vinnými z trestných činů výtržnictví a hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení. Vojíř se podle prvoinstančního senátu dopustil pokusu o ublížení na zdraví s následkem těžké újmy, protože prý po muži hodil dlažební kostkou, Přibyl se podle soudu dopustil pokusu o ublížení na zdraví. Svůj trest si mají odpykat ve věznici s dozorem.

„Přišli k nim, začali vykřikovat ´co vy černý svině´ a začali nadávat. Prostě na ně spustili ´sieg heil´ a začali hajlovat,“ popsal pro ČT celou situaci napadený Josef Moravec. Incident podle spisu začal loni 20. května odpoledne ve Vrchlického sadech před pražským hlavním nádražím. Podle obžaloby také na Romy křičeli „Vypadněte z Čech!“ nebo „Nemáte českou krev, do Čech nepatříte!“.

Spis dále popisuje, že Moravec oba kvůli urážkám napomenul. Mladíci na něho zaútočili údery do různých částí těla. Když se jim pokusil utéct, pronásledovali ho až do nádražní haly, kde ho srazili na schodech a v útocích pokračovali. „Chtěl jsem vyběhnout, ale on mě v půlce stáhnul dolů, začali do mě kopat. Já jsem se kryl a utekl jsem tam, co byla výdejna jízdenek,“ dodal Moravec. Obžaloba uvádí, že Moravec neutrpěl závažnější poranění kvůli tomu, že si kryl při útoku hlavu.

Video Reportáž Terezy Baldové a Richarda Samka
video

Reportáž Terezy Baldové a Richarda Samka

Přívrženci ultrapravice u soudu rasistické pokřiky odmítli, fandili prý jen fotbalové Spartě a poškozený je měl podle jejich slov napadnout jako první. Vojíř se tak podle svých slov pouze bránil, kostkou prý po muži nehodil. Soudu se nepodařilo prokázat, že by oba útočníci při slovní agresi také hajlovali. „Žádný rasový podtext v tom nebyl,“ hájil se dnes dvaadvacetiletý Vojíř. O čtyři roky starší Přibyl nevyužil možnost závěrečného slova, předtím ale při jednání uvedl, že výpověď svědka, který incident viděl a popsal, je nepravdivá.

Lukáš Vojíř a Lukáš Přibyl
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24