Podaří se zaměřit půdorys Juditina mostu?

Praha - Potápěči z poříčního oddělení pražské policie prohledávali celý den dno Vltavy. Zaměřovali tu zbytky Juditina mostu, který před stavbou Karlova mostu spojoval oba břehy. Odborníci by tak díky průzkumu chtěli zjistit nejen jeho přesné stáří, ale i místo, kudy ve středověku vedl.

Pod hladinu Vltavy se potápěči letos vrátili už potřetí. Tentokrát se pokoušeli zaměřit přesnou polohu mostu. Jak sdělil Zdeněk Dragoun, archeolog Národního památkového ústavu, samotné zaměření Juditina mostu je problematické. Půdorys je totiž potřeba promítnout nad hladinu a tam ho zaměřit. S tím jim kromě geodetů pomáhalo i osm potápěčů, kteří pro historiky pracují v rámci policejního výcviku.

Potápěč vydrží ve dvou a půlmetrové hloubce, která má dva stupně, až čtyřicet minut. Poradit si musí se špatnými světelnými podmínkami i se silným proudem. Únor je díky nejlepší viditelnosti ideálním měsícem pro takovýto výzkum. Při prvním letošním ponoru se potápěčům podařilo ze dna řeky vyzdvihnout dubový trám z roštu, na kterém Juditin most stál. Z něho byl odebrán vzorek na dendrochronologické posouzení, podle něhož by se dalo určit, kdy byl strom poražen.

Video Potapěčí opět hledali zbytky mostu
video

Potapěčí opět hledali zbytky mostu

Odborníci by tak přesně zjistili, kdy byl Juditin most postaven. Zatím se ví jen to, že to bylo ve druhé polovině 12. století. Pravý a levý břeh Vltavy spojoval až do roku 1342, kdy ho zničila povodeň a musel ho nahradit most Karlův.