Mimořádná schůze: Změna energetické koncepce ano, zbytek poslanci nestihli

Praha - Poslanci se znovu sešli na mimořádné schůzi sněmovny. Tentokrát ji iniciovala levice. Sněmovna hned na začátku podpořila návrh, aby státní energetickou koncepci vedle vlády schvalovali i poslanci. Novelu navrhla ČSSD a dnes ji poslanci poslali do třetího čtení, zatím ale není jasné, kdy dojde na závěrečné hlasování. Další dvě hodiny pak sněmovna diskutovala o návrhu na zrušení anonymních akcií z pera ČSSD a zelených. Tento bod ale poslanci nestihli schválit, na řadu tak přijde někdy v příštích dnech. Odpoledne totiž pokračuje řádná schůze a na programu jsou interpelace na premiéra a ministry vlády - Jan Fischer je ale pracovně v Bruselu, na dotazy tak odpovídat nebude.

Na programu bylo i třetí čtení komunistického návrhu na zrušení stropů pro platby zdravotního pojištění a třetí čtení způsobu schvalování energetické koncepce. Ani jeden z nich ale poslanci nebudou moci dnes projednat. Pokud chce sněmovna projednávat třetí čtení v jiný den než ve středu a v pátek, musí o tom hlasovat. Proti tomuto postupu ovšem vznesly veto poslanecké kluby ODS a zelených, takže třetí čtení se dnes projednávat nebude. Nedošlo ani na další z bodů, které byly na schváleném programu mimořádné schůze, změnu zdanění zaměstnaneckých výhod.

Energetická koncepce státu počítá například s prolomením těžebních limitů, obnovením těžby uranu, zvýšením podílu jaderné energie a s tím související dostavbou jaderných elektráren. Dobudování dalších dvou bloků Temelína je i součástí vládního plánu východisek z krize. Kvůli němu tento týden hrozilo, že kabinet opustí dva ministři za zelené, Kocáb a Dusík.

Zrušení anonymních akcií se nelíbí vládě a ODS

Proti zrušení anonymních akcií měla výhrady jak vláda, tak občanští demokraté, podle kterých by plošné zrušení listinných akcií na majitele bylo zásahem do soukromoprávních vztahů. Zpřehlednit vlastnickou strukturu by bylo třeba i podle občanských demokratů jen u firem, které jsou napojeny na veřejný sektor.

Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka za tvůrce návrhu namítl, že anonymita vlastníka listinné akcie je často zneužívána k účelovému zakládání anonymních akciových společností. „Vznikají takzvané mezinárodní obchodní společnosti, které často slouží k praní špinavých peněz,“ prohlásil. Návrh podpořil i předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda, přestože lidovci předložili podobný návrh ve formě novely obchodního zákoníku.

Návrh ČSSD a zelených počítá s tím, že listinné akcie na majitele by se měly do budoucna podle slovenského vzoru změnit na listinné akcie na jméno, pokud o tom během příštího roku rozhodne valná hromada akciové společnosti, nebo na akcie na majitele v zaknihované podobě v centrální evidenci cenných papírů. Druhá varianta má automaticky platit v případě, že akcionáři během 12 měsíců o přeměně akcií nerozhodnou.

Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka