Nafukovací střevo s nádory varuje v nákupních centrech před rakovinou

Praha – Rakovinou tlustého střeva onemocní v České republice ročně více než osm tisíc lidí. V Evropě s tímto číslem držíme už řadu let smutné prvenství. Jednoduchou pomocí je přitom prevence a kontrola, kterou ale řada lidí podceňuje. Občanské sdružení Onkomaják proto připravilo speciální kampaň s názvem Střevotour, která má lidem poskytnout potřebné informace a hlavně je přesvědčit, aby prevenci nepodceňovali.

Mezi nejohroženější skupiny patří muži kolem padesáti let. Vedle vynechávání pravidelných lékařských kontrol patří mezi hlavní příčiny nemoci obliba tučných jídel a nedostatek pohybu. Před začínajícím onemocněním může varovat například nenadálé snížení váhy, chudokrevnost nebo bolest břicha. „Příznaky onemocnění ale často přicházejí až v době, kdy už se s ním těžko bojuje,“ upozornil přednosta Ústavu všeobecného lékařství 1. LF UK Bohumil Seifert.

Vyšetření tlustého střeva ročně zachrání čtyři tisíce životů

Video Reportáž Štěpánky Martanové
video

Reportáž Štěpánky Martanové

Lidé nad padesát let mají vyšetření tlustého střeva zdarma. Celá procedura přitom trvá jen několik minut a ročně zachrání čtyři tisíce životů. „Endoskopické vyšetření tlustého střeva je poměrně nenáročné a poměrně nebolestivé vyšetření. Přesto z něj pacienti mají velký strach,“ uvedl přednosta interní kliniky 1. LF UK Miroslav Zavoral.

Během kampaně Střevotour se lidé dozví například příznaky nemoci, i to, jak se dá léčit. Celou akci provází maketa tlustého střeva, kde jsou formou letáků a plakátů vystaveny veškeré potřebné informace. Nafukovací střevo lze projít i v doprovodu gastroenterologické sestry nebo studentů medicíny, kteří zodpoví i případné dotazy. Kampaň je nyní umístěna v nákupním centru na pražském Andělu, na konci února bude v Plzni. Zamíří i do Chomutova, Liberce, Ústí nad Labem, Brna nebo Olomouce.

Kampaň proti rakovině tlustého střeva
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24