Kauza pardubické černé stavby: úředníci propásli odvolací lhůtu

Pardubice - Skoro o tři měsíce překročili zákonem stanovené lhůty úředníci Pardubického kraje. Nejpozději v listopadu loňského roku měli rozhodnout, jestli firma D+D Park musí zaplatit milionovou pokutu za černou stavbu skladového areálu. Firma se proti udělené pokutě odvolala. Úředníci kraje ale dodnes ve věci nerozhodli.

Loni dvacátého srpna rozhodl stavební úřad pardubického magistrátu, že firma D+D Park musí zaplatit pokutu milión sto tisíc korun. Pokuta byla firmě uložena za to, že staví skladový areál bez územního rozhodnutí, stavebního povolení a načerno. „Společnost se proti této pokutě odvolala a od magistrátu putoval spis na krajský úřad 24. září loňského roku,“ informuje mluvčí pardubického magistrátu Michal Zítko. „Lhůta k vydání správního rozhodnutí činí třicet dnů, ve složitějších případech se prodlužuje o dalších třicet dnů,“ dodává advokát Dušan Diviš.

To znamená, že krajští úředníci měli nejpozději do konce listopadu rozhodnout, zda D+D Park pokutu zaplatí, případně jak vysokou. Do dnešního dne to neudělali. Případ, podle nich velmi složitý, začali urychleně řešit, až když se o něj začala zajímat Česká televize. „Překročili jsme správní lhůty, ale to, že jsme nerozhodli ve stanovené správní lhůtě, neznamená, že by byl delikt promlčen. Rovněž nemá přímý vliv na realizaci stavby,“ vysvětluje mluvčí Pardubického kraje Magdalena Navrátilová.

Video Reportáž Vlastimila Weinera
video

Reportáž Vlastimila Weinera

Ředitel krajského úřadu Jaroslav Folprecht nedovolené prodlení úředníků z majetkového odboru uznal a za chybu se omluvil. Řekl, že ho to velmi mrzí. "K osobní zodpovědnosti bude pohnán kompetentní pracovník, což je vedoucí oddělení stavebního řádu. Bude mu odebráno osobní ohodnocení,“ říká Jaroslav Folprecht.

Firma D+D Park usiluje o dodatečné stavební povolení. Loni v říjnu upozornil zastupitel Petráň, že byl svědkem toho, jak se za firmu D+D Plus u primátora Pardubic Jaroslava Demla telefonicky přimlouval jeho pražský a stranický kolega. Pavel Bém ale odmítl, že by ve prospěch firmy jakkoliv intervenoval. Mluvčí Magdalena Navrátilová v této souvislosti ujistila, že krajští úředníci rozhodnou o pokutě v příštím týdnu.