Korupční aféra z prezidia končí propadákem, policista úplatek nechtěl

Praha – Šéfa kanceláře projektů a evropských fondů policejního prezidia Petra Židka zatkla koncem září loňského roku policejní inspekce s podezřením, že si řekl v rámci výběrového řízení o dvoumilionový úplatek. Popud k vyšetřování podezření z korupce Petra Židka vyšel od policejního prezidenta Oldřicha Martinů. Dodnes však Židek nebyl obviněn, dokonce obchodník, který měl být o úplatek požádán, tvrdí, že k ničemu takovému vůbec nedošlo. Případ, na který upozornil Český rozhlas Radiožurnál, provází řada nejasností.

Podle vyjádření policejního prezidenta informací si Židek měl říct o dvoumilionový úplatek od zástupce společnosti, která se účastnila výběrového řízení na dodání mobilní soudní síně. Celý případ je hodně paradoxní, protože Židek vůbec o vítězi soutěže na mobilní soudní síň nerozhodoval. Navíc chtěl tendr zastavit, protože se projektu odmítli účastnit zástupci justice. Jak uvedl Radiožurnál s odvoláním na informace z Policejního prezidia, to se také nakonec stalo, ministerstvo spravedlnosti se totiž k projektu nepřipojilo.

Český rozhlas vypátral pro případ klíčového svědka - majitele opavské firmy Cargo Design Víta Škrobánka, kterému si měl Židek podle vyšetřovací verze říct o úplatek. Škrobánek říká, že Petra Židka viděl jen jednou při setkání s výběrovou komisí. „Toto je nesmysl. Tu konstrukci tady toho vůbec nechápu,“ uvedl. V den Židkova zatčení přiletěli vrtulníkem za Vítem Škrobánkem pracovníci policejní inspekce, aby ho vyslechli. Od opavského obchodníka se ale dozvěděli, že si Židek o úplatek neřekl.

Židkův advokát nemá přístup do vyšetřovacího spisu

Policejní inspekce vzkázala, že do ukončení šetření Židkova případu nebude poskytovat jakékoli informace. Petr Židek na své zatčení a okamžitou výpověď z Policejního prezidia zareagoval trestním oznámením. To je sice na neznámého policejního důstojníka, ale podle textu jednoznačně směřuje na policejního prezidenta Oldřicha Martinů. Ten podle Židkova advokáta inspekci zamlčel podstatnou informaci, že vlastně nemohl chtít úplatek, když se chystal výběrové řízení zrušit. Co se s Židkovým trestním oznámením na policejního prezidenta stalo, popsala Českému rozhlasu šéfka pražského státního zastupitelství pro Prahu 7 Jiřina Fronková: „Toto trestní oznámení bylo vyhodnoceno podle svého obsahu jako součást obhajoby a advokát byl o tom informován.“

Protože Židek nebyl dodnes obviněn, nemá jeho obhájce Jaroslav Jankrle přístup do vyšetřovacího spisu a nemůže z korupce nařčeného klienta zákonným způsobem hájit. Zvažuje proto, jaké právní kroky pro svého klienta udělá. „Momentálně mám poněkud svázané ruce. Nemohu dělat nic, protože nemám přístup do spisového materiálu. Nicméně budu se všemi dostupnými prostředky domáhat ochrany práv svého klienta, eventuálně dalších osob, které jsou tímto dotčeny. A není vyloučeno, že jestli tato situace bude nadále pokračovat a nebude se mnou komunikováno, budu nucen se obrátit k Ústavnímu soudu, eventuálně k nadřízeným orgánům,“ přiblížil advokát.

Ilustrační foto
Ilustrační foto