Podle původní smlouvy by Česko nakoupilo 12 milionů vakcín a případně dokoupilo dalších osm. Nejdřív se totiž mluvilo o tom, že každý člověk musí dostat dvě dávky, aby byla vakcína účinná. Nákup až 20 milionů vakcín schválila vláda Mirka Topolánka. Bylo to krátce předtím, než kabinet padl a vládu převzal Fischer.
Kromě množství Fischerovi také vadilo, že kontrakt nepočítal s výběrovým řízením, oslovena byla jediná farmaceutická firma - Baxter, která navíc odmítla zodpovědnost za vedlejší účinky. „Premiér trval na tom, aby nákup vakcíny byl výsledkem soutěže alespoň dvou dodavatelů,“ potvrdil deníku mluvčí vlády Roman Prorok.

Události, komentáře s Danou Juráskovou
Nevýhodná byla i rezervace, k níž by se ČR zavázala. Zaplatila by 1,5 miliardy korun za to, že během pěti let dostane v případě pandemie vakcínu a platila by bez ohledu na to, zda by pandemie propukla a firma vakcínu vyrobila a dodala.
Poté, co Fischer kontrakt zastavil, ministerstvo muselo připravit mnohem umírněnější návrh - na milion dávek. Ani ty teď nemůže udat. Zatím se nechalo očkovat jen 64 000 lidí. Teď na očkování mají nárok jen chronicky nemocní a lidé důležití pro chod státu. „V příštím týdnu budeme jednat o tom, že očkovací látku uvolníme pro všechny obyvatele,“ uvedl hlavní hygienik a náměstek ministryně zdravotnictví Michael Vít, který stále odmítá, že by úřad chyboval, když chtěl objednat několikanásobně víc vakcín a na podpis tolik spěchal. "První informace o pandemii byly tak závažné, že jsme chtěli zamezit šíření nákazy, řekl HN Vít.
Podle ministerstva zdravotnictví zemřelo v Česku na prasečí chřipku 98 lidí, za poslední týden to byli tři lidé.