Fischer zastavil přehnaný kontrakt na nákup vakcín

Praha - Premiér Jan Fischer podle deníku MfD na poslední chvíli zastavil obří kontrakt na nákup 20 milionů vakcín proti prasečí chřipce. Ministerstvo zdravotnictví chtělo původně do nákupu látky dát víc než pět miliard korun. Podle premiéra byla částka přehnaná a pochybná. Česko tak nakonec objednalo jen milion dávek, a to za 222 milionů korun. Česká republika tak málem řešila stejný problém jako Francie nebo Belgie, které objednaly víc vakcín, než mají obyvatel, a teď se jich nemohou zbavit, připomíná deník.

Podle původní smlouvy by Česko nakoupilo 12 milionů vakcín a případně dokoupilo dalších osm. Nejdřív se totiž mluvilo o tom, že každý člověk musí dostat dvě dávky, aby byla vakcína účinná. Nákup až 20 milionů vakcín schválila vláda Mirka Topolánka. Bylo to krátce předtím, než kabinet padl a vládu převzal Fischer. 

Kromě množství Fischerovi také vadilo, že kontrakt nepočítal s výběrovým řízením, oslovena byla jediná farmaceutická firma - Baxter, která navíc odmítla zodpovědnost za vedlejší účinky. „Premiér trval na tom, aby nákup vakcíny byl výsledkem soutěže alespoň dvou dodavatelů,“ potvrdil deníku mluvčí vlády Roman Prorok. 

Video Události, komentáře s Danou Juráskovou
video

Události, komentáře s Danou Juráskovou

Nevýhodná byla i rezervace, k níž by se ČR zavázala. Zaplatila by 1,5 miliardy korun za to, že během pěti let dostane v případě pandemie vakcínu a platila by bez ohledu na to, zda by pandemie propukla a firma vakcínu vyrobila a dodala. 

Poté, co Fischer kontrakt zastavil, ministerstvo muselo připravit mnohem umírněnější návrh - na milion dávek. Ani ty teď nemůže udat. Zatím se nechalo očkovat jen 64 000 lidí. Teď na očkování mají nárok jen chronicky nemocní a lidé důležití pro chod státu. „V příštím týdnu budeme jednat o tom, že očkovací látku uvolníme pro všechny obyvatele,“ uvedl hlavní hygienik a náměstek ministryně zdravotnictví Michael Vít, který stále odmítá, že by úřad chyboval, když chtěl objednat několikanásobně víc vakcín a na podpis tolik spěchal. "První informace o pandemii byly tak závažné, že jsme chtěli zamezit šíření nákazy, řekl HN Vít. 

Podle ministerstva zdravotnictví zemřelo v Česku na prasečí chřipku 98 lidí, za poslední týden to byli tři lidé.