Policie věděla o nebezpečnosti vraha dva měsíce

České Budějovice – Policie již dva měsíce před včerejší vraždou manželů v Českých Budějovicích věděla, že pravděpodobný pachatel Jan Heidinger je nebezpečný. Pachatel je synem zavražděné ženy z prvního manželství a trpí schizofrenií. Znalecký posudek již v listopadu doporučil policii okamžitou ambulantní léčbu Heidingera. Prokuratura okresního soudu pak počátkem roku podala návrh na jeho ochrannou léčbu. Otázkou tedy zůstává, proč státní zástupce s návrhem čekal, či proč soud nevydal předběžné opatření. Police přitom kvůli výhružkám jen několik hodin před vraždou zasahovala přímo u bytu obětí. Hlídka ale na místě nezůstala, vydala se hledat právě Jana Haidingera. Doma byly i dvě děti, psychicky narušený muž pravděpodobně měl pistoli.

K útokům a napadání hudebníka i jeho manželky ze strany jejího syna, osmadvacetiletého Jana Heidingera z Prahy, docházelo už v loňském roce. Policie řešila 3 útoky na manžele, dvakrát situaci vyhodnotila jako přestupek, potřetí už zahájila trestní stíhání Heidingera. Také si policie vyžádala psychiatrický posudek. Odborník tehdy označil muže za bez léku nebezpečného a doporučil okamžitou ambulantní léčbu.

Policie předala posudek státnímu zástupci, který v lednu tohoto roku požádal soud o nařízení léčby. Přesto se Heidinger pohyboval stále na svobodě a policie manželský pár pouze instruovala o případných situacích, k hlídání manželů však nepřikročila. Ve středu večer několik hodin před vraždou policisté dokonce u obětí zasahovali, rodinu ale nehlídali, namísto toho pátrali po agresorovi. Policie oznámila na dnešní tiskové konferenci, že celý postup svých lidí důsledně prošetří.

Video Roman Svatoš a Jiří Matzner v Událostech, komentářích
video

Roman Svatoš a Jiří Matzner v Událostech, komentářích

Roman Svatoš a Jiří Matzner v Událostech, komentářích

12.02.

Reportáž Petra Šuleře

Podezřelý z vraždy v Č. Budějovicích bude do týdne vydán do ČR

„Podezřelý byl zadržen v autě, ale podle našich informací žádné auto nevlastní,“ sdělil náměstek ředitele jihočeské policie Roman Svatoš. Heidingera česká policie krátce po činu zaevidovala do Schengenského informačního systému (SIS), a díky tomu se ho poté německým policistům podařilo vypátrat. Do Česka bude vydán do týdne.

Podle policie byla dvojice zavražděna střelnou zbraní a delším nožem. Do bytu se pachatel dostal násilím. Bližší okolnosti vraždy nechtěla policie sdělit. „Pitva probíhá u obou dvou zavražděných v dnešních dopoledních hodinách,“ řekl Svatoš. Heidinger zbraň ani zbrojní průkaz nevlastní, pistoli mohl získat od svého otce, který zbraň měl.

Vývoj případu Heidinger
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24