Unikátní prezentace francouzských vín na Pražském hradě

Praha – Pražský hrad už pošesté hostil degustaci vín z oblasti Bordeaux. Jde o jednu z největších prezentací francouzských vín v Evropě, degustátoři tak na jednom místě ochutnají 45 vzorků. A protože Bordeaux zraje v sudech až dva roky, letos hodnotili ročník 2007. „Tento ročník není tak komplikovaný, co se týče tvrdosti vína, protože mladá vína z Bordeaux mají razantní tříslovinu,“ vysvětluje someliér Zdeněk Zajíček.

Degustaci, kterou zajišťovali čeští someliéři pod dohledem francouzských vinařů, si nechal ujít jen málokterý tuzemský znalec vína. Vstupenky v ceně 1500 korun byly proto i letos vyprodané několik měsíců dopředu. 

Na audienci vín na Pražském hradě letos bylo zastoupeno celkem 36 zámků z Bordeaux. „Rozhodně není obvyklé, aby čtyřicet majitelů chatteaux odletělo do cizí metropole a tam udělalo akci tohoto rozměru. Praha je proto naprostou výjimkou,“ vysvětluje organizátor Zlatko Míčka. O víkendu se pak dostane i na ochutnávku českých a moravských vín, organizátoři akce totiž připravili degustační maraton i pro francouzské vinaře. 

Video Reportáž Luďka Jíry
video

Reportáž Luďka Jíry

Pro správné vychutnání vína by měl degustátor dodržet alespoň základní pravidla: Den před ochutnávkou by neměl popíjet žádný alkohol, ráno by si měl dopřát jen lehkou snídani, ochutnávku by měl začít bílým vínem a nabízené vzorky by neměl polykat. Na Hradě ale většina nabízených vzorků stejně končila v hrdlech degustátorů.