Silničářům po celé republice dochází sůl, nedá se ani koupit

Praha - České republice začínají docházet zásoby posypové soli. Kvůli extrémním srážkám navíc není ani kde nakupovat. Silničáři v Karlovarském kraji už například od dnešního dne budou solit jen hlavní silniční tahy. Silnice nižší třídy se budou sypat jen kamennou drtí. Zásoby navíc dochází i v okolních státech. Meteorologové přitom předpovídají sněhové srážky a teploty pod nulou i na víkend.

Za poslední měsíc vypotřebovali silničáři jen na dálnice a silnice prvních tříd kolem 73 tisíc tun soli. Podle výpočtů jim tak zbývá sůl maximálně na tři až čtyři sněžné dny. Pokud bude sněžit i další dny, silnice se budou muset sypat štěrkem. Na dálnicích však kvůli rychlé jízdě aut sůl nelze použít. Zde se nabízí možnost solit jen jeden jízdní pruh.

„Každopádně při nepříznivém vývoji může posypová sůl v některých oblastech dojít již během několika dní,“ potvrdil i mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. Ministerstvo sice objednalo 250 tun z Ukrajiny, množství je ale v porovnání se spotřebou za poslední měsíc zanedbatelné.

Video Silničáři bez soli
video

Silničáři bez soli

„V současné době mají silničáři zásoby soli jen na deset dní. Potřebovali bychom asi 3000 tun, ale dodavatel je schopen v příštím týdnu dodat jen 400 tun a v dalším týdnu 600,“ popsal současnou situaci na Karlovarsku náměstek hejtmana Petr Navrátil. Jen za leden zde spotřebovali silničáři 8800 tun soli, od začátku letošní sezony jde už o 16 tisíc tun. Krajští silničáři tak hledají dodavatele i mimo region, například v Maďarsku.