Řidiči s méně než 0,25 promile by podle Slamečky neměli být postihováni

Praha - Řidiči, kteří při dechové zkoušce na alkohol nadýchají méně než 0,25 promile, by neměli být v žádném případě postihováni. „V Evropské unii sice existují země, kde je u motoristů přípustných i 0,5 promile, Česko by však mělo v nulové toleranci pokračovat. Současně podporuji všechna opatření, která znemožní řidiče postihovat za takzvaný zbytkový alkohol,“ řekl Gustáv Slamečka. Informace přináší dnešní vydání deníku Právo.

Ministr dopravy tak reagoval na snahu některých politiků i dopravních expertů nulovou toleranci prolomit. Inspiruje je k tomu postup dopravní policie, která od letošního 1. ledna podrobuje dechové zkoušce na alkohol řidiče každého vozidla, které zastaví.

„Povinné dýchání při každé silniční kontrole nepřispěje k větší bezpečnosti silničního provozu, ale je zbytečným obtěžováním slušných lidí. Je proto třeba sáhnout k tomu, co už udělala řada států, a připustit určitou toleranci k alkoholu za volantem,“ uvedl například předseda ODS Mirek Topolánek. Mírnou toleranci žádají i sociální demokraté, navrhují 0,15 či 0,24 promile. Vyzvali policejního prezidenta, aby v tomto smyslu vydal metodický pokyn.

Policie od dechových zkoušek při každé silniční kontrole nechce upustit. Argumentuje tím, že loni zavinili řidiči v ČR pod vlivem alkoholu 5725 nehod. Evidováno při nich bylo 123 usmrcených, o 53,8 procenta více než v roce 2008, a 2658 zraněných.

Dechové zkoušky při každé silniční kontrole nemají téměř žádný efekt

První letošní měsíc ale ukázal, že dechové zkoušky při každé silniční kontrole nepřinesly téměř žádný efekt. Policie při nich odhalila jen 832 řidičů, kteří si před jízdou neodpustili skleničku. Je to jen o 82 řidičů více než ve stejném loňském měsíci, kdy se policisté při běžných silničních kontrolách zaměřovali na alkohol jenom namátkově.

Šéf dopravní policie Leoš Tržil ale ujišťuje, že trestány jsou pouze případy, kdy řidič nadýchá více než 0,24 promile. Zaprotokolovat však policisté při kontrole nemusí každý takový přestupek, i kdyby dechová zkouška ukázala jen zbytkový alkohol.