Starosta Kvapil a extajemník Novotný jdou do vazby, hrozí jim 12 let

Brno - Brněnské krajské státní zastupitelství dnes prolomilo mlčení úřadů o čtvrteční zatýkání na radnici Brno-Žabovřesky, potvrdilo, že se týkalo korupce. V kauze jsou obvinění starosta radnice Aleš Kvapil a jeho známý a bývalý tajemník radnice Brno-střed Radovan Novotný (oba ODS). Podle mluvčího zastupitelství Hynka Olmy jim hrozí sazba od 5 do 12 let. Okresní soud Brno-venkov již rozhodl o vzetí zadržených do vazby.

Mluvčí Olma jména zadržených neuvedl, řekl pouze, že jde o devětapadesátiletého zastupitele Žabovřesek a jeho šestačtyřicetiletého známého. Olma také neřekl, o jakou částku si dvojice řekla a vzhledem k rozpracovanosti případu nepopsal ani skutek samotný. Dodal jen, že dva muže zadržela protikorupční policie a jsou stíháni za přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby.

Mluvčí Hynek Olma:

„Vazba je podle nás nutná, hrozí tam vysoký trest, protože by mohli ovlivňovat svědky a případně i pokračovat ve svém nezákonném jednání.“ 

Video Reportáž Michala Šebely
video

Reportáž Michala Šebely

Vedení ODS odmítá jakoukoli systémovou spoluzodpovědnost. „Nenesu věcnou, morální ani politickou odpovědnost. Pokud někdo spáchá trestný čin, tak nese osobní odpovědnost. Otázky na systémový problém jsou urážlivé a účelové. Já se tím zcela jistě zabývat nebudu, kompetenčně mi to nepřísluší,“ ohradil se předseda ODS a lídr jihomoravské kandidátky Mirek Topolánek. Místopředseda ODS Petr Nečas konstatoval pro ČT, že pan Kvapil bude vyškrtnut z kandidátky ODS a oba budou co nejrychleji vyloučeni ze strany.