Soudy jsou zahlcené, volají po lepším uplatnění mediace

Praha - České soudy jsou zavalené množstvím absurdních, malicherných nebo přímo zbytečných sporů. Zpomaluje to jejich chod a kapacity pak chybějí pro skutečně závažné případy. Soudci volají po větším zapojení úřadů nebo smírném řešení pomocí mediace. Ministerstvo spravedlnosti slibuje úpravy. Připravilo zákon, který by měla dostat vláda k projednání do několika dnů. Rozhodne o něm ale nejspíše až sněmovna v novém složení.

Soudy se musejí zabývat vším, co k nim přijde. „Soudy řeší v tisícovkách poplatky za černé jízdy, řeší to, zda evidentní padělky, které pozná pětileté dítě, mohou celníci zničit,“ uvedl soudce Městského soudu v Praze Jaromír Jirsa.

„U nás je situace taková, že podání může napsat každý, kdo umí číst a psát, prostě každý, kdo je schopen dodat soudu jakýkoliv papír, a soud se jím musí zabývat,“ vysvětlil advokát Václav Vlk.

Video Reportáž Terezy Kručinské
video

Reportáž Terezy Kručinské

Muži a ženy v talárech proto závistivě hledí například do Norska, kde je soud až krajní možností, pokud předtím nevyjde povinné smírčí řízení. V Česku zatím mediace nemá pevná pravidla, změnit by to měl nový zákon, který definuje předpoklady pro práci mediátora.

Rozebírají se například druhy kompresních punčoch

K soudu se dostala například i kauza pětinásobného vraha Ivana Roubala, který žaluje o statisíce Vězeňskou službu a Všeobecnou zdravotní pojišťovnu. První instituci viní, že mu způsobila onemocnění cév na nohou, tu druhou, že mu k léčbě nedodala správné kompresní punčochy.

0

„Každý má právo podat žalobu i takového rázu a nemůžeme předjímat rozhodnutí soudu,“ upozornila Roubalova právní zástupkyně Dana Páleníková. V soudní síni se tedy rozebíraly existující druhy kompresních punčoch: se špičkou, bez špičky, s lemem nebo s krajkou.

„V civilním řízení je v tuto chvíli připraven ministerstvem spravedlnosti návrh zákona o mediaci v netrestních věcech, který by měl být předložen legislativní radě vlády a v blízké době i vládě ke schválení,“ uvedl první náměstek ministryně spravedlnosti Marek Görges.