Ústav totalitních režimů zveřejní jména uchazečů o post ředitele

Praha - Rada Ústavu pro studium totalitních režimů dnes zveřejní jména těch, kteří se přihlásili do výběrového řízení na nového ředitele instituce. Současný ředitel ústavu Pavel Žáček už dříve uvedl, že se konkurzu zúčastní. Další zájemci o funkci zatím oficiálně známi nejsou. Rada vypsala konkurz již v lednu, zdůraznila ale, že za výběrovým řízením nestojí nespokojenost s prací současného šéfa Pavla Žáčka. Na ústav vyvíjeli tlak někteří politici a historici, podle nichž by měl šéf takové instituce vzejít z konkurzu, což se v případě Žáčka nestalo.

Přesný seznam uchazečů zveřejní rada dnes odpoledne, jedno jméno už ale na veřejnost proniklo. Je jím současný člen vědecké rady ústavu a renomovaný historik Jiří Pernes. „Ano, uvažuji o tom, i když mám pochybnosti, zda má cenu se hlásit, když jsou podmínky psány pro někoho,“ řekl Pernes. Zájemce, kteří projdou prvním kolem, pozve rada na své další zasedání k ústnímu pohovoru. Jméno nového ředitele, který by měl nastoupit do funkce k 1. dubnu, vyhlásí rada do konce února.

Žáček byl mnohokrát ostře kritizován

Video ÚSTR vybírá ředitele
video

ÚSTR vybírá ředitele

Žáček se během svého angažmá dostal za své výroky a kroky mnohokrát pod palbu kritiky. Naposledy v listopadu, když označil výtvarníka Josku Skalníka za informátora STB. Podle kritiků neprávem. V souvislosti se Žáčkem ale médii proběhlo mnoho dalších kontroverzí. Ústav například označil spisovatele Milana Kunderu za udavače, ten ale jakékoliv obvinění popřel.

O funkci se může ucházet bezúhonný člověk s vysokoškolským magisterským vzděláním. Dalšími podmínkami je minimálně pětiletá praxe v řídicí funkci, odborná znalost záležitostí spadajících do působnosti ústavu, pedagogická a vědecká činnost, znalost angličtiny a dobré komunikativní schopnosti. Součástí přihlášky je i návrh koncepce dalšího rozvoje ÚSTR v období příštích pěti let. Zájemci narození před prosincem 1971 musí přiložit také čestné prohlášení o tom, že nebyli členy nebo kandidáty komunistické strany ani příslušníky SNB nebo spolupracovníky Státní bezpečnosti.

Pavel Žáček
Pavel Žáček