Taxikáři, kteří se poprali se strážníky, se trestného činu nedopustili

Praha – Tři muži, kteří se loni v létě v Praze na Staroměstském náměstí účastnili potyčky mezi taxikáři a strážníky, nespáchali trestný čin. Obžaloba vinila Karla Baladrána, Vladimíra Štveráka a Tomáše Valenčíka z útoku na veřejného činitele a z výtržnictví. Soud věc předal k přestupkovému řízení. Případem se tak bude zabývat městský úřad Prahy 1. Žalobkyně se vzdala práva stížnosti, rozhodnutí je tak pravomocné. Spor taxikářů a města ale nekončí. Na soudech leží několik trestných oznámení od taxikářů, a dnes přibylo ještě další, podal ho obhájce kvůli křivé výpovědi jednoho ze svědků.

Incident se stal v polovině loňského července. Taxikáři tehdy se svými vozy blokovali bývalé stanoviště firmy Sedop, které krátce předtím zrušil pražský magistrát. Podle verze zasahujících strážníků se na náměstí shromáždilo zhruba 20 protestujících řidičů. Jeden z nich prý postavil svůj vůz na místo pro invalidy. Poté, co ho policisté vyzvali k odjezdu, auto zamkl a šel si sednout na zahrádku blízké restaurace. Když se ho strážníci následně snažili předvést, vložili se do konfliktu další lidé a zákrok vyústil ve fyzickou potyčku. Auto strážníci nakonec odtáhli. Policie tehdy hovořila o třech napadených strážnících, z nichž jeden musel vyhledat lékařské ošetření. Zástupce taxikářů zase upozorňoval na to, že zranění utrpěli protestující řidiči. Podle advokátky taxi společnosti Kláry Slámové strážníci demonstrovali svou sílu. S rozsudkem není spokojen ani obhájce obviněných Kolja Kubíček.

Taxikáři a pražský magistrát jsou už léta ve sporu

Video Reportáž Štěpánky Martanové
video

Reportáž Štěpánky Martanové

Hlavní město dalo firmě Sedop výpověď už v srpnu 2005, důvodem bylo opakované porušování stanovených podmínek, mimo jiné předražování regulovaného jízdného. Jízdné bylo podle magistrátu předraženo až trojnásobně, protože firma účtovala cestujícím 99 korun za kilometr. Od té doby vedou taxikáři a magistrát soudní spory.

Loni v červenci nechal magistrát na základě rozhodnutí soudu o platnosti výpovědi přemalovat označení stanoviště taxi parkovacími místy pro invalidy. Taxikáři se ale brání tím, že v době zákroku strážníků prý bylo v účinnosti předběžné opatření soudu, podle kterého neměl magistrát právo s místem nakládat. Magistrát taxikáře ze Staroměstského náměstí opakovaně označil za hanbu hlavního města.

 Taxikáři na Ruzyni jsou kontrolováni každý den

Cizinecká policie společně s úředníky pražského magistrátu a městskou policií v současné době každý den zasahuje proti taxikářům bez licence na ruzyňském letišti. Ačkoliv kontroly trvají už přes měsíc, nepoctivých taxikářských praktik přibývá. Kontroly budou pokračovat ještě měsíc až dva. Taxikáři bez licencí chodí údajně přímo do letištní haly s cedulkami, které lákají cestující do svých vozů. To se samozřejmě nelíbí ostatním, kteří tam své služby poskytují legálně. Taxikáři na sebe útočí nejen slovně, ale i fyzicky. Policie už také eviduje na jejich chování mnoho stížností od cestujících.

ČOI v lednu rozdala několik pokut

Kontrolám se nevyhnuli v lednu ani taxikáři v celé republice. Tentokrát je kontrolovala Česká obchodní inspekce (ČOI). Inspektoři ve spolupráci s policií zkontrolovali 26 vozů taxi, z nichž u poloviny našli porušení předpisů. Nejčastěji taxikáři neinformovali o cenách či neměli úplný ceník poskytovaných služeb. Taxikáři dostali pět pokut v celkové výši devět tisíc korun, v šesti případech bude s kontrolovanými subjekty zahájeno správní řízení a tři případy budou postoupeny příslušným dopravním úřadům.