Ministr průmyslu zdržuje přidělení dotace pro Horní Jiřetín

Praha - Ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský v několika dopisech žádal ministerstvo životního prostředí, aby neposílalo Hornímu Jiřetínu peníze na novou kanalizaci a čističku odpadních vod. Tošovský to dnes řekl Radiožurnálu. Podle něj se má počkat na to, jak dopadnou politická jednání o prolomení těžebních limitů na uhlí. Podmínky pro výstavbu kanalizace obec splnila už před dvěma lety, uvedl ČRo. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) i obec odklad odmítají, o dotaci 232 milionů rozhodne ministerstvo financí.

„Mně by připadalo jako plýtvání penězi daňových poplatníků, čili obyvatel tohoto státu, abychom z jedné strany investovali do takových projektů - a já proti nim vůbec nic nemám, a z druhé strany potom za pár let přišli s tím, že tedy všechno tady odsud pryč. To je trošičku nekoncepční,“ řekl Tošovský.

„Na jednu stranu to chápu, pan ministr má v gesci (územní) limity a neví, jak se vláda rozhodne, takže se rozhoduje, jestli ty peníze tam skutečně budou výhledově perspektivně vynaložené,“ řekla Jarmila Krebsová z tiskového odboru MŽP. „Nicméně my zase máme v gesci ochranu čistoty vod,“ zdůraznila. Podle ní není obvyklé, aby ministerstvo průmyslu do rozhodování o výstavbě kanalizace zasahovalo.

Záměry severočeské obce schválil i Státní fond životního prostředí (SFŽP), který dotace z evropských fondů přiděluje. Pokud dojde k těžbě, vesnice s 2500 obyvateli zmizí z mapy. A peníze na kanalizaci by se tak podle ministra zbytečně utratily. MŽP ale podle ČRo v odpovědi na Tošovského dopis zastavení evropské dotace odmítlo a v reakci napsalo: „Není možné dopředu předpokládat zmaření této investice z důvodu možných budoucích změn limitů těžby.“ Tošovský přesto žádá, aby SFŽP prověřil, jestli má na výstavbu kanalizace Jiřetín povolení od báňského úřadu, který schvaluje výstavbu v chráněném ložiskovém území.

Místostarosta Jiřetína: Úředníci jsou zalobbováni od těžařů

„My to máme z našeho pohledu jasné. Věci, které bylo potřeba splnit, jsou splněné. Nárok tam na dotaci je,“ řekla Krebsová. Závěrečné slovo podle ní má ministerstvo financí, které schvaluje rozhodnutí o poskytnutí dotace. Ministerstvo financí zatím o žádosti nerozhodlo. Úřad prý chce od ministerstva životního prostředí doplnit vyjádření ohledně problematiky prolomení územních limitů. To ale dle Krebsové zatím požadavek nedostalo, a nemůže se k němu proto vyjádřit.

Místostarosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt:

0Ministerští úředníci dělají vše pro to, aby vesnice přes 200 milionů korun nedostala. „Jedná se tam o to, že ti úředníci, kteří jsou patřičně zalobbováni od těžařů, si neustále vymýšlí věci, ač vědí, že jsou naprosto nesmyslné a že to všechno máme skutečně v pořádku.“ Podle Buřta patří Horní Jiřetín a sousední Černice mezi obce, kterým v případě nesplnění požadavků EU na odpovídající kanalizaci a čističku odpadních vod do konce roku 2010 hrozí sankce. „Projekt za 290 milionů korun je dobře připravený, splnili jsme všechny podmínky, abychom dotaci 232 milionů mohli získat. Většina peněz je navíc z EU, SFŽP má přispět asi 13 miliony korun,“ uvedl Buřt. Tošovský nemá podle Buřta do výstavby kanalizace zasahovat. „Resort průmyslu a obchodu nemá s touto záležitostí absolutně nic společného.“

 
Výkop pro kanalizaci
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24