Srážku vlaků v Belgii nepřežilo nejméně 18 lidí

Halle (Belgie) – Při čelní srážce dvou regionálních vlaků u vlámského města Halle ve střední Belgii zahynulo dnes ráno nejméně 18 lidí a dalších 150 bylo zraněno. Těžce zraněno bylo 11 osob. Tragická bilance však není konečná. Nehoda se stala v dopravní špičce kolem půl deváté ráno nedaleko hallenského nádraží, vlaky tak byly plné cestujících. Kvůli neštěstí byl přerušen provoz na některých domácích tratích, nejezdí ani mezinárodní rychlíky spojující Belgii s Francií a Británií. Podle některých informací jedna souprava projela na červenou. Spekuluje se také o špatném počasí a namrzlých kolejích.

Podle belgických webových serverů se srazily vlaky, které spojovaly Lovaň s městem Braine-le-Compte a města Mons a Lutych. K nehodě došlo jen pár kilometrů od nádraží, takže vlaky jely relativně pomalu, asi třicetikilometrovou rychlostí. V těchto místech odděluje železnici od obytné části vysoká betonová zeď. Právě ta komplikovala záchranné práce, které byly s nástupem tmy ukončeny.

Dvě elektrické jednotky do sebe narazily čelními vozy, které se zvedly do vzduchu a vzájemně se zaklínily. „Srážka byla velmi silná. Najednou jsme se převrátili, lidé byli v šoku. Dveře se zablokovaly,“ řekl jeden pasažér z vlaku, který jel z Monsu do Lutychu. Podle posledních informací zřejmě jeden z vlaků ignoroval červené světlo a vjel na kolej, kdy neměl. V prvních vagonech cestovalo celkem 250 až 300 lidí. Právě cestující z prvních vagonů podle svědků umírali a utrpěli vážná zranění. Jeden z dalších vagonů zůstal ležet na boku. Při nehodě byly vážně poškozeny troleje.

Video Reportáž Barbory Šámalové
video

Reportáž Barbory Šámalové

/*json*/{"map":{"lat":50.770339329,"lng":4.29153442383,"zoom":10,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":50.733684671563,"lng":4.240550994873,"type":"3","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Vyproštění zraněných trvalo několik hodin. Nejtěžší případy lékaři ošetřili ve stanu přímo na místě. Poté je sanitky rozvezly do nemocnic. Další krizové centrum vzniklo pro lehce zraněné. Potvrzeno bylo 18 mrtvých a 150 zraněných. Belgická média spekulovala během dne až o 25 mrtvých.

Jednou z příčin nehody mohlo být špatné počasí. V místě nehody je nasněženo a jsou namrzlé koleje. Celý minulý týden byl v Belgii mráz. Provozovatel železnice odmítá všechny teorie, dokud neskončí vyšetřování.
„Příčiny nehody zjišťujeme. Zkoumáme důkazní materiály, abychom pochopili, co se stalo,“ uvedla Fanny Charpentierová ze společnosti Infrabel.

Na trati mezi Bruselem a jihozápadní Belgií byl dočasně přerušen provoz. Nejezdí ani vysokorychlostní vlaky spojující Brusel s Paříží a Londýnem. Lidé cestující z Paříže jsou dopravováni do Bruselu autobusy. Ty slouží jako náhradní dopravní prostředek i na jiných tratích.

Vážné železniční nehody nejsou v Belgii zcela neobvyklé, následky této jsou ale nejhorší za posledních deset let. Osm lidí zahynulo a dalších dvanáct se zranilo v roce 2001 při podobné srážce dvou regionálních vlaků u Bruselu. Přes 40 lidí utrpělo zranění také v roce 2008, kdy narazil osobní vlak do nákladního.