Chrz: V Česku chybí peníze na plomby i výuku zubních lékařů

Praha - Zubní lékaři v Česku prodělávají na pacientech a bude jich za nějaký čas tak málo, že ještě rádi budeme platit zlatem. Vysoké školy totiž nejsou schopny přijmout tolik studentů, kolik by bylo třeba – chybí na to peníze. Lékaři navíc prodělávají, a to hlavně na základních amalgámových plombách. Za jednu z nich dostanou 220 korun od pojišťoven. Celkové náklady na ošetření ale vyjde lékaře na 400 korun. Ti proto chtějí, aby si pacienti za plomby připlatili. Lékaři řeší situaci často tím, že amalgámové výplně nedělají vůbec nebo berou za ošetření doplatky.

„V případě výplní se nůžky mezi příjmy a náklady za toto ošetření rozevřely tak, že už je to neúnosné,“ řekl prezident České stomatologické komory Pavel Chrz. Lékaři prodělávají třeba i na celkových náhradách – to znamená vyndavacích protézách všech zubů. „Vzhledem k ostatním lékařům jsme na tom ale pořád relativně dobře,“ míní Chrz.

Vzhledem k faktu, že lékaři dostávají od pojišťoven za práci, která trvá zhruba 20 minut, pouze 220 korun, snaží se čas snížit na polovinu. „Nemůžu říci, že by práce pak byla nekvalitní, ale samozřejmě se může objevit chyba,“ prohlásil Chrz. Pacienti si posléze stěžují, že výplň nevydržela ani rok. „Lékaři by měli výplň zhotovit za své vlastní náklady,“ podotkl Chrz. Někteří lékaři ale amalgámové výplně vůbec nedělají nebo berou za ošetření doplatek.

Video Interview ČT24
video

Interview ČT24

Pacienti by si měli podle Chrze platit plomby sami

„Balík peněz ve veřejném zdravotním pojištění je nějakým způsobem definován a každé navýšení ceny výplní znamená 5,5 milionu krát, tolik se ročně v Česku zhotoví výplní,“ konstatoval Chrz. Částka na plomby ze zdravotního pojištění by šla podle něj navýšit o pár desítek korun, ale ne dvojnásobně – proto by si pacienti měli za výplně platit. „Ušetřené prostředky by se daly použít k saturaci prodělků lékařů například na protézách,“ uvedl Chrz.

Lékař musí pacienta s případnou úhradou seznámit předem. U zdravotních středisek, které nemají smlouvu se zdravotní pojišťovnou, si musí pacient hradit vše sám. „Je třeba pacientovi trpělivě vysvětlit, co ho čeká,“ míní Chrz. Bez ohledu na to, kdo volby vyhraje, lékaři návrh ohledně platby za plomby předloží.

Zubních lékařů není dostatek. Vysoké školy totiž nemohou tolik studentů přijmout.

Chrz k nedostatku peněz na výuku zubařů:

„Po privatizaci zdravotnictví odešla většina střední generace učitelů. Platy učitelů také neodpovídají vyspělé úrovni.“


Největším problémem ale podle něj je, že jeden student stojí vysoké školy asi 200 tisíc korun ročně, ale od ministerstva školství získávají jen kolem 130 tisíc. „V současnosti spadá pod jednoho zubního lékaře až 1700 pacientů,“ podotkl Chrz.