Každé desáté dítě zažilo za poslední půlrok kyberšikanu

Praha - Šikanování přes SMS zprávy nebo po internetu zažilo za poslední půlrok každé desáté dítě od 8 do 15 let. Vyplývá to z dnes zveřejněného průzkumu projektu na minimalizaci šikany. Zástupci občanského sdružení Aisis a Nadace O2, kteří projekt organizují, se navíc zaměřili i na kyberšikanu namířenou na učitele. Výsledky ukázaly, že více než pětina dětí pokládá za zábavné svého kantora natáčet na video a pak jej zesměšňovat. Pojem kyberšikana také podle průzkumu skoro polovina dětí vůbec nezná.

„Někdy mi kluci i holky píšou urážlivé SMS a taky mě natočili na telefon. A dali to na internet - jak se svlékám nebo jak jsem na WC,“ uvedla třeba jedna z účastnic průzkumu. Právě prostřednictvím mobilního telefonu se odehrává nejvíc případů kyberšikany, vzhledem k rostoucí oblibě sociálních sítí typu Facebook ale zřejmě bude sílit šikana i přes tento kanál.

78 procent agresorů děti znají

„Dá se předpokládat, že kyberšikana v budoucnosti dál poroste, jak porostou počítačové dovednosti dětí. A informace rodičů a přístup školy budou v tomto případě klíčové,“ uvedla ředitelka sponzorující nadace Ivana Šatrová. Některé školy prý zatím nechtějí kyberšikanu řešit, argumentují přitom tím, že se toto chování neodehrává na půdě školy. I kybernetická šikana ale může oběť ohrozit podobně jako ta klasická. Výsledkem může být i takzvaná školní fobie. „78 procent agresorů děti znají. Jsou to vlastně jejich spolužáci, děti ze školy nebo přímo ze třídy,“ řekla ČT manažerka projektu Minimalizace šikany Jana Udatná.  

Všechny základní školy proto letos dostanou materiály pro učitele, ve kterých bude uvedeno, jak se s dětmi o tomto problému bavit a jak nastavit ve třídě taková pravidla, aby se podobné nepřátelské chování nevyskytovalo. Do roku 2012 bude také díky grantu ministerstva školství proškoleno v oblasti šikany více než 600 pedagogů.

Na Facebooku jsou skupiny zaměřené proti konkrétním učitelům

Kyberšikana se od klasické šikany liší hlavně tím, že už není skrytá. Malí násilníci si týrání nebo zesměšňování spolužáka či učitele natáčejí a zveřejňují. Takto existuje například na Facebooku mnoho skupin zaměřených proti konkrétnímu učiteli. Děti zde pak navíc kantora v diskuzích urážejí nebo se mu posmívají. Profil si ale zřizují i učitelé. Někteří zde se svými žáky mohou komunikovat o věcech, na které nebyl ve škole prostor nebo se kterými se jim děti styděly tváří v tvář svěřit.

Formy kyberšikany
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24