Sníh bude pomalu odtávat, záplavy zatím nehrozí

Praha – V Česku v posledním týdnu opět mírně přibylo sněhu, na metr čtvereční je ho v přepočtu skoro 72 litrů, což je objem, který by největší českou přehradu Lipno naplnil osmnáctkrát. Meteorologové ale hlásí pro tento týden teploty mírně nad nulou, sněhová pokrývka tak bude pomalu odtávat. „V noci, protože se teploty budou zase vracet pod nulu, se tání zastaví. Takto by se měly střídat teploty i v příštích dnech,“ uvedla meteoroložka ČT Taťána Míková. Srážky už by se měly vyskytovat jen mírně, kromě slabého sněžení očekávají meteorologové i déšť.

Nejvíce sněhu leží na Vysočině a ve Středočeském a Jihočeském kraji. Odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu měří pravidelně každý týden i tzv. vodní hodnotu sněhu (SVH), která udává množství vody ve sněhové pokrývce. Nejvyšší hodnoty hlásí kraje Královéhradecký, Vysočina a Liberecký. Zde naměřili v přepočtu 89,4 litru na metr čtvereční. 

Sníh leží i nadále na celém území republiky a je většinou přemrzlý. Celkem je ho podle odhadů 5,66 miliardy krychlových metrů. Z horských středisek hlásí nejvyšší sněhovou pokrývku Velký Javor na Šumavě, leží zde přes 140 centimetrů sněhu. Podle odborníků není letošní množství sněhu až tak výjimečné. Před čtyřmi lety ho prý bylo o třetinu víc.

Video Reportáž Barbory Straňákové
video

Reportáž Barbory Straňákové

Reportáž Barbory Straňákové

U, 16.2.

Rozhovor s hydrologem Janem Daňhelkou