Strana zelených podporuje adopce pro homosexuální páry

Praha – Strana zelených se před volbami vymezila vůči lidovcům a TOP 09 a podporuje adopce pro homosexuální páry. Možnost individuálního osvojení dítěte chce v novele zákona o registrovaném partnerství navrhnout ministr pro lidská práva Michael Kocáb, kterého k tomu loni v červnu vyzvala vládní rada pro lidská práva.

„Dnes může o adopci zažádat jakákoli fyzická osoba bez ohledu na sexuální orientaci, s výjimkou homosexuálů, žijících v registrovaném partnerství. Nerozumíme, proč si například žena žijící sama dítě adoptovat může a dvě ženy žijící spolu nikoliv,“ napsali v prohlášení předseda zelených Ondřej Liška a gay aktivista Jiří Hromada, který je trojkou na pražské kandidátce pro sněmovní volby. Současný stav je prý v rozporu s Evropskou úmluvou o ochraně lidských práv a základních svobod i s českou ústavou. 

S individuálním osvojováním dětí u registrovaných párů souhlasí také aktivisté z několika sdružení pro gaye a lesby. Na svém webu proto vyzývají veřejnost, aby novelu podpořila. „Souhlasíme, že ohled na práva dětí a jejich dobrou výchovu je na prvním místě,“ uvedli ve své výzvě s tím, že vyloučením potenciálních adoptivních rodičů jsou děti připraveny o možnost vyrůstat v harmonickém prostředí mimo dětské domovy.   

Zelení tak dnes odmítli názory signatářů petice „Dobro dětí především“, kterou organizuje místopředsedkyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová. Na svém webu minulý týden zorganizovala internetové hlasování proti Kocábovu návrhu. 

Zákon o registrovaném partnerství sněmovna přijala v březnu 2006, kdy nejtěsnější většinou přehlasovala veto prezidenta Václava Klause. Zákon tenkrát prosazoval tehdejší premiér Jiří Paroubek (ČSSD), hlasovali pro něj i komunisté. Proti zákonu se naopak postavili právě lidovci i drtivá většina ODS. Aby zákon vůbec prošel, přidali do něj poslanci zmíněnou pasáž zakazující adopce.

Michaela Šojdrová
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24