Moravec: Předsedu ODS bych nikdy dělat nešel

Praha - Už dnes odstartuje Česká televize maraton předvolebních Speciálů ze všech krajů. Letos i s novinkami, které umožní ještě více zapojit diváky. Moderovat bude opět Václav Moravec. Tento doktor filozofie, který už skoro šest let tráví neděli co neděli s politiky a nejrůznějšími experty ve svých televizních Otázkách, je nejznámějším politickým moderátorem v Česku. Politika je podle Moravce odrazem společnosti, přestože ji Češi tolik kritizují a politici se za svá rozhodnutí musí společnosti zpovídat. Média podle něj mají na rozhodnutí voličů minimální vliv.

Václav Moravec je znám přetahováním přes určenou délku pořadu. „U některých pořadů, když je diskuse zajímavá, chcete jít do hloubky a hostů je více, je dobré to protáhnout,“ míní moderátor. Politici přicházejí podle něj do studia proto, že by se měli zpovídat za svá rozhodnutí veřejnosti. Problémem je ale zázemí pořadu. „Česká televize není BBC, nepracuje tu 20 tisíc lidí,“ prohlásil Moravec. Aby pořad nebyl „unavený“, vyjíždí tým kolem Moravce do terénu – například do Afghánistánu. Formát pořadu se tak během sedmi let stále mění.

Od diváků přichází kritika poměrně často. Moravcovi je vytýkáno, že není nestranný. „Je třeba, aby moderátor zasáhl, pokud se respondent odpovědi vyhýbá. Divák často promítá antipatie vůči některým hostům do moderátora,“ podotkl Moravec.

Video Hyde Park ČT24
video

Hyde Park ČT24

Předvolební Otázky Václava Moravce Speciál i ostatní pořady České televize dají prostor všem kandidujícím stranám. „Mluví se o omezeném vlivu médií na volební rozhodování,“ konstatoval Moravec. Diváci tak dnes uvidí zástupce nové politické strany Věci veřejné proti stranám stávajícím. V Událostech, komentářích budou duely, které budou losovány v přímém přenosu a v Hyde Parku se představí lídři všech kandidujících stran.

Moderátor Václav Moravec:

„Budu dělat novinařinu a až to diváky přestane bavit, tak z ní odejdu. Politikou se živit nebudu.“


Volební Speciály projdou inovací a budou otvírány příběhem regionu. „Na nich bude ilustrováno, zda politici mlátí prázdnou slámu, nebo ne,“ řekl Moravec. Politici nebudou mít k dispozici detailní otázky, ale pouze okruhy. „Chcete-li z hosta dostat konkrétní odpověď, tak by se na to měl předem připravit,“ míní moderátor.

Pod vlnu kritiky se dostává Moravec i kvůli prezidentovi Václavu Klausovi. Ten mu totiž poskytl rozhovor naposledy v roce 2005, a to v prostředí Pražského hradu.

Moravec o prezidentu Klausovi:

„Václav Klaus poskytuje rozhovory, které jsou pro něj velmi výhodné a kde není podroben kritickým otázkám. Prezident má problém s Českou televizí jako takovou.“


Moravec v roce 2005 přemýšlel, že s Otázkami skončí, protože ztratil motivaci. „Zdeněk Šámal tehdy po čtyřech měsících řekl, že je škoda, když si pořad získal u diváků oblibu, se nevrátit,“ vzpomínal moderátor. „Rozhodně to nebylo kvůli penězům,“ dodal.

Václav Moravec
Zdroj: ČT24
Autor: Dalimil Oscar Novák