Jednání lídrů stran s Fischerem proběhne 23. února

Praha - Předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) svolal na úterý 23. února schůzku lídrů parlamentních stran a vedení dolní komory s premiérem Janem Fischerem. Řešit by měli, jak do květnových voleb pokračovat v práci sněmovny. Spory levice a pravice v posledních týdnech jednání dolní komory téměř zcela zablokovaly. Zástupci všech stran se nicméně shodli na tom, že k odblokování situace je potřeba sejít se s Fischerem a pokusit se dohodnout na dalším postupu.

Premiér je nyní na olympijských hrách ve Vancouveru. Vrátit by se měl ve čtvrtek. S lídry stran je připraven se sejít. Občanští demokraté v pátek prohlásili, že sněmovna by se neměla do voleb už vůbec scházet s výjimkou krátkého jednání k bodům, na kterých je široká politická shoda. Přednost by podle ODS měly mít vládní předlohy nutné pro chod státu a ekonomiky.

Do voleb zřejmě projdou jen návrhy, na kterých je shoda

Také sociální demokraté dali najevo, že jsou ochotni s ostatními stranami a Fischerem jednat o návrzích, které by sněmovna ještě mohla do voleb projednat, protože je na nich shoda. Zároveň ale chtějí na schůzích sněmovny dále prosazovat některé své návrhy.

Výkonná rada ODS v pondělí potvrdila, že pokud bude levice dále přicházet se svými návrhy zatěžujícími rozpočet, bude ODS pokračovat v obstrukcích. Občanští demokraté tvrdí, že to je legitimní prostředek, jak se bránit návrhům prohlubujícím schodek státního rozpočtu.