Poslanci možná zmírní náhubkový zákon

Praha - Poslanci by se mohli shodnout na zmírnění takzvaného náhubkového zákona. Pravděpodobně se do něj dostane ustanovení, podle kterého bude možné zveřejnit informace o účastnících trestního řízení, pokud to bude ve veřejném zájmu. Veřejný zájem ale bude muset převážit nad zájmem soukromým. Shodl se na tom dnes sněmovní ústavně-právní výbor.

Podporu členů výboru naopak nezískal vládní návrh, podle kterého by se také snížila sankce za porušení zákona fyzickým osobám, tedy zejména novinářům.

Ve sněmovně jsou hned dvě novely. Vládní je širší, poslanecká jednodušší. Vláda ve své novele navrhla rovněž snížit pokuty pro fyzické osoby o pětinu. Argumentuje tím, že příliš přísné sankce mohou odradit novináře od informování o sporných záležitostech, a tím omezit svobodu slova. Právnických osob, tedy například vydavatelů, by se snížení netýkalo.

Většina členů výboru ale návrh na snížení sankcí nepodpořila. Poslanci se shodují v tom, že šanci na přijetí má 'minimalistická' novela doporučená dnes výborem. Zda sněmovna novelu náhubkového zákona schválí, není jisté. Předloha by musela být přijata do květnových voleb, jinak by takzvaně spadla pod stůl.

Náhubkový zákon především zakazuje zveřejňování identity obětí některých trestných činů a citace z policejních odposlechů. Média na něm kritizovala především hrozící pětileté vězení nebo až pětimilionovou pokutu.