Pecina o rozpuštění DS: Je to dobrá zpráva pro Česko

Praha - Ministr vnitra Martin Pecina označil dnešní rozhodnutí Nejvyššího správního soudu o rozpuštění Dělnické strany za dobrou zprávu pro Českou republiku. Právě vnitro iniciovalo nynější druhý, úspěšný pokus o ukončení činnosti této strany. Podle Peciny dnes justice potvrdila názor vlády, že nelze tolerovat strany a hnutí nebezpečné pro demokratickou společnost. Podobně se vyjádřil i Pecinův předchůdce v ministerském křesle, místopředseda ODS Ivan Langer. Rozsudek je pravomocný. Strana může podat ústavní stížnost, v květnových parlamentních volbách však její kandidatura možná není. V historii samostatné ČR to je poprvé, kdy soud rozpustil některou z politických stran kvůli její politické činnosti.

„Je to malý krůček v boji s extremismem, který musí pokračovat,“ zdůraznil  ministr vnitra. Podle Peciny bude ministerstvo vnitra nadále sledovat aktivity členů rozpuštěné Dělnické strany, neboť je možné, že se pokusí vstoupit do jiné strany či si založit zcela novou. V tuto chvíli ale ministerstvo vnitra nepřipravuje podobný krok vůči jinému politickému subjektu.

Stát ve sporu s Dělnickou stranou uspěl až napodruhé. První pokus, připravovaný v době, kdy v čele ministerstva stál Ivan Langer, u soudu propadl. „My jsme prošlapávali cestu, kterou se nikdo předtím neměl ani odvahu vydat. Natož, aby se vydal,“ podotkl dnes exministr. Langer také zdůraznil, že soudní rozpuštění politické strany je krajním prostředkem, jak stát může zasáhnout do svobodné soutěže politických stran. „Ale i demokracie musí prokázat, že je schopna se bránit těm, kteří porušují její základní principy. Vítám to rozhodnutí,“ podotkl místopředseda ODS. Upozornil ale zároveň, že zánik jedné politické strany neznamená zmizení vyznavačů jejích idejí. Spokojenost s verdiktem vyjádřil i premiér Jan Fischer. „Jsem rád, že na základě snesených důkazů soud rozhodl ve prospěch demokracie a právního státu. Považuji to za splněný úkol mé vlády,“ uvedl Fischer, který je nyní na návštěvě USA.

Video Brífink Martina Peciny
video

Brífink Martina Peciny

Brífink Martina Peciny

17 2 2010

Brífink Jiřího Paroubka k rozpuštění DS

Brífink Mirka Topolánka k rozpuštění DS

Paroubek kritizoval Langera za nedbalost

„Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu oceňuji,“ uvedl předseda ČSSD Jiří Paroubek. Zároveň ale zkritizoval první neúspěšný pokus o rozpuštění strany. Soudní jednání mělo podle něj nyní zcela jinou kvalitu než za Langrova působení. Langer v této věci podle Paroubka projevil „až podezřelou nedbalost“. Podle šéfa ODS Mirka Topolánka rozhodnutím o rozpuštění Dělnické strany rozhodně nekončí boj s extremismem. „Musíme naopak udržet stejnou citlivost i akceschopnost v případě jakýchkoli dalších projevů netolerantního radikálního extremismu,“ zdůraznil předseda ODS. Dělnická strana a její příznivci podle něj dlouhodobě vystupují proti menšinám, urážejí, pomlouvají a nenávistně vystupují proti skupinám obyvatel. „Víme i o fyzickém násilí na jejích akcích. Takové chování je ve slušné demokracii netolerovatelné,“ poznamenal Topolánek.

Zrušení Dělnické strany je dobrá zpráva o tom, že stát má dostatek nástrojů k boji proti extremismu, jen je musí chtít využít, reagoval předseda zelených Ondřej Liška. Současně je podle něj ale třeba vědět, že zrušení strany ještě neznamená konec pravicového extremismu v Česku. Skutečné řešení podle něj spočívá v kvalitním školství a nulové toleranci státu i občanů k projevům extremismu v jeho samém zárodku, přičemž v obou oblastech má Česko co dohánět. „Toto rozhodnutí je správné, je to dobrý signál občanům a je to výzva občanům, aby nevolili žádné politické strany, které zaujímají extrémní pozice,“ komentoval dnešní verdikt šéf lidovců Cyril Svoboda.

Rozhodnutí soudu přivítal i šéf komunistů Vojtěch Filip. „Nejde o jakýsi názorový střet, ale jde o organizování akcí, které jsou v rozporu s ústavou a vyzývání k fyzickým útokům, které byly vyslyšeny občany České republiky,“ řekl. Komunisté se podle něj neobávají, že by zrušení hrozilo i jim. Postupují prý v souladu s ústavou a nevedou kampaň za fyzické útoky. Pokud jde o potenciální voliče Dělnické strany, komunisté se podle Filipa pokusí oslovit i je. „KSČM tady je, aby nabídla program právě i oněm nespokojeným lidem České republiky,“ řekl.


Podle Nejvyššího správního soudu je Dělnická strana extremistická a ohrožuje demokracii. Soudci našli v programu, idejích a symbolech DS xenofobní a šovinistické prvky, rasistický podtext a návaznost na nacionální socialismus, ideologii Adolfa Hitlera. Soud ale zároveň uvedl, že řada problémů, na které Dělnická strana poukazovala, skutečně existuje.