Baťova nemocnice vykazuje ztrátu 200 milionů, asi platí černým duším

Zlín - Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně vykazuje ztrátu téměř 200 milionů korun, což potvrdila krajská radní pro zdravotnictví Hana Příleská (ČSSD). S informací přišlo hnutí Starostové a nezávislí, podle něj také nemocnice zaměstnává černé duše a vyplácí jim mzdu. Zlínský kraj je jediným akcionářem Baťovy nemocnice. Ohledně černých duší byla vytvořena pracovní skupina, která se tím zabývá, uvedla radní. Opoziční starostové do osmičlenné dozorčí rady Baťovy nemocnice usedli až letos v únoru. Do té doby byli členy dozorčí rady pouze zástupci krajské koalice, kterou tvoří ČSSD, ODS a KDU-ČSL.

„Pochybností nad hospodařením a fungováním krajské nemocnice je tolik, že jsem dnes vyzval hejtmana Mišáka, aby jím vedená krajská rada zajistila provedení hloubkového auditu celého hospodaření nemocnice,“ uvedl předseda hnutí a opoziční zastupitel Petr Gazdík. Audit má vyhodnotit ztrátu nemocnice, její stav účetnictví i účelnost vykázaných příjmů a výdajů nemocnice, včetně personálních a mzdových otázek.

Příleská řekla, že narůstající ztráta nevzešla jen z předchozího roku, ale i z minulých období. Návrhy na řešení situace má podat představenstvo nemocnice. Jedním z řešení je podle ní i vklad Zlínského kraje. „Osobně tuto možnost vidím jako poslední. První by se měly hledat rezervy v rámci nemocnice a v rámci systému financování,“ dodala. Krajská nemocnice T. Bati za rok 2008 vykázala ztrátu 61,112 milionu korun.

Ekonomický náměstek nemocnice prý porušuje zákon

Zástupci hnutí upozornili také na to, že člen představenstva a ekonomický náměstek nemocnice Jiří Procházka porušuje při své činnosti zákon. Je jednatelem soukromé společnosti EMSEKO, která má shodnou ekonomickou činnost jako krajská nemocnice, což zákon zakazuje. Oba právnické subjekty provozují maloobchod v nespecializovaných prodejnách. V případě porušení zákona ze strany ekonomického náměstka členka dozorčí rady za starosty a nezávislá senátorka Jana Juřenčáková bude po nemocnici žádat, aby se domáhala vydání prospěchu, který Procházka získal z porušování zákazu konkurence.

Procházka řekl, že zákon neporušil. „Obchodní činnost je velmi široký výraz. Společnost EMSEKO už neobchoduje s ničím. Zůstalo to pouze na živnostenském oprávnění. V případě nemocnice jde o prodej léků z lékárny, krevních derivátů, výrobků z krve a podobně,“ řekl. Zároveň upozornil, že všechny své aktivity sdělil akcionáři před svým jmenováním do funkce.

Černé duše mají být dvě zdravotní sestry

Podle Juřenčákové černými dušemi jsou údajně dvě zdravotní sestry, které vykonávají práci pro soukromé zdravotnické zařízení Area Medica z Valašského Meziříčí. „V nemocnici mají pobírat mzdu, aniž dochází na nemocniční pracoviště,“ dodala. Zároveň upozornila, že Procházka jedná jako jednatel a je rovněž 50procentním vlastníkem další společnosti EMSEKO CZ. Tato společnost je 98procentním vlastníkem společnosti Area Medica, v níž mají zmíněné dvě sestry pracovat.

Ekonomický náměstek nemocnice na to reagoval tím, že v nemocnici chybí sestry se specializací v anesteziologii, resuscitaci a intenzivní péči. „Zmiňované zdravotní sestry jsou garantky této činnosti na některých pracovištích v nemocnici. Jsou k dispozici na telefonu, v případě potřeby přijedou a zkonzultují a shlédnou nález. Dvakrát až třikrát napsaly zprávu o tom, kde naše sestry mají mezery, kde by se měly zlepšit,“ upřesnil Procházka. Doplnil, že pro krajskou nemocnici jsou přínosem. „Celé to bylo děláno v zájmu nemocnice a osobně si myslím, že to potvrdí i policejní šetření,“ uzavřel.