Proti praktikám pražského magistrátu protestovalo 300 lidí

Praha - Na Mariánském náměstí před pražským magistrátem se dnes sešlo asi 300 lidí, aby vyjádřili nesouhlas s nakládáním s veřejnými financemi a údajnými korupčními praktikami magistrátu. Podle Alexandry Hroncové z občanského sdružení Defenestrace, které protest zorganizovalo, demonstranti žádali, aby nejvyšší představitelé magistrátu v čele s primátorem Pavlem Bémem (ODS) odstoupili.

Protest nazvaný Čtvrtá pražská defenestrace byl klidný. Trval asi hodinu,
lidé se rozešli po 17:00. Na místě bylo několik desítek policistů a
městských strážníků. Účastníci měli transparenty, na kterých poukazovali
například na náklady, které Praha utratila za přípravu olympijských her. Po
první neúspěšné kandidatuře ale metropole další pokusy odložila. Na jiných například stálo: Paroubku, vrať se na Mars, Kalousek, král hazardu nebo Koza (Reedová) zahradníkem.

Na shromáždění, které je podle Hroncové apolitické, má například vystoupit občanská iniciativa Pražané a Pražanky za MHD nebo členové fanklubu Bohemians Praha kvůli údajně plánované demolici stadionu Bohemians ve Vršovicích. Přispět tu s projevem má také astrofyzik Jiří Grygar, číst se prý bude i dopis, v němž demonstranty podporuje bývalý prezident Václav Havel.

Občanské sdružení Defenestrace se dalo dohromady přes sociální síť Facebook, pomocí níž se svolala i dnešní demonstrace. „V polovině ledna jsme se začali šikovat a formovat,“ řekla Hroncová. Podle webových stránek sdružení protestujícím konkrétně vadí například projekt Opencard, údajné netransparentní zakázky magistrátu bez výběrových řízení, „zvláštní výlet pana Béma na Antarktidu“ nebo údajné rušení linek MHD a omezení provozu metra.