ČSSD podá kvůli pandurům trestní oznámení

Praha - ČSSD podá kvůli obrněncům Pandur dvě trestní oznámení na neznámého pachatele, pro pomluvu a podezření z úplatkářství. Šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek se chce kvůli kauze sejít s premiérem Janem Fischerem. Mladá fronta Dnes (MfD) totiž přišla s informací, že armádní zakázce na transportéry za více než 14 miliard korun předcházela smlouva o lobbingu u českých politiků, například u tehdejšího ministra vnitra Stanislava Grosse (ČSSD). Schůzky s politiky měl rakouské firmě Steyr, která je dodavatelem pandurů, sjednat český podnikatel za provizi přesahující miliardu korun. Manažeři Steyru tvrdí, že se na zákulisních dohodách podíleli kromě Grosse ještě Karel Kühnl (US-DEU) a současný ministr obrany Martin Barták. Všichni tři politici jednání se Steyrem popřeli. Manažeři se rovněž zmínili o Paroubkovi, ten však tvrdí, že si na žádné jednání nepamatuje.

Trestní oznámení kvůli kauze chystá i volební manažer ČSSD Jaroslav Tvrdík. Chce prošetřit, zda nedošlo k pomluvě a křivému obvinění ze strany bývalého manažera firmy Steyr Herwiga Jedlaucnika. Ten českým mediím potvrdil, že kvůli zakázce byla pro české politické strany určena provize. Tvrdík chce trestní oznámení podat nejen v ČR, kde to podle něj „příliš nefunguje“, ale i v Rakousku.

„Pokud tady nastala nějaká korupce, je potřeba, aby orgány činné v trestním řízení jednaly. Aby ji buď potvrdily nebo vyloučily,“ řekl  místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. Strana se podle něj chce trestním oznámením kvůli pomluvě bránit, protože v kauze může jít o „řízený proces“ před blížícími se květnovými volbami. Dalším postupem ČSSD v této věci se bude zabývat páteční grémium strany. „My říkáme jasně: Padni komu padni. Je třeba, aby ta věc byla prošetřena,“ řekl Škromach.

Video Studio ČT24 o kauze pandury
video

Studio ČT24 o kauze pandury

Manažeři Steyru teď tvrdí: byl to špatný žert

0Bývalí manažeři Steyru svá slova nyní označují za „špatný žert“. Napsala to rakouská agentura APA. Šéfredaktor deníku Robert Čásenský řekl, že když byli v neděli Wolfgang Habitzl a Herwig Jedlaucnik konfrontováni s tajně pořízenými nahrávkami „jejich reakce rozhodně neodpovídala tomu, že by snad žertovali“.

Rakouské agentuře se ozval Jedlaucnik sám poté, co ve středu a dnes MfD opřípadu informovala. Sdělil, že si s Habitzlem dovolili jen „žert“. O tom, že reportéři se kauzou zabývají, se prý dozvěděli předem. Když se na ně „špatně zamaskovaný novinář v utajení“ obrátil, řekli mu prý to, co chtěl slyšet.

„Nechali jsme ho vyslechnout všechno, co slyšet chtěl,“ uvedl Jedlaucnik. Podle něj by oba ale nepočítali s tím, že MfD příběh zveřejní „tak bez reflexe“. Navíc prý jmenovali české politiky, „kteří v době uzavírání smlouvy neměli žádný úřad“. „Možná ten žert zašel příliš daleko,“ dodal Jedlaucnik.

Paroubek chce, aby případ šetřila vláda

Paroubek ve středu prohlásil, že případ by měla vyšetřit vláda. Premiéra a odpovědné ministry spravedlnosti a vnitra vyzval, aby „neprodleně sestavili vyšetřovací tým“, který by první zprávu o kauze podal ještě do květnových parlamentních voleb. „Policie i státní zástupci jistě o celé kauze ví a pokud mají konat, pak jistě konají. Není zde nic, co bych mohl řešit já nebo pan premiér,“ reagoval ministr vnitra Martin Pecina. Mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek řekl, že útvar v současné době nebude kauzu komentovat. O okolnosti pořízení pandurů se policisté podle něj zajímali už před několika lety, tehdy ale vůbec nezačali věc vážněji prověřovat.

Šéf ČSSD Jiří Paroubek:

„Nelze vyloučit, že se jedná pouze o pomstu zneuznaných podnikatelů nebo o nástroj politického boje politické konkurence či další vykonstruovanou kauzu českých médií.“

„Snahou MfD je podobně jako v krajských v roce 2008, či předtím v roce 2006, dosáhnout toho, aby lidé ve volbách rozhodovali podle toho, jestli jsme ČSSD a já osobně zapálili či nezapálili Průmyslový palác.“

Paroubek dále prohlásil, že za svůj politický život měl tisíce pracovních schůzek, a proto nemůže vyloučit, zda se někdy se zástupci Steyru setkal.

Barták smlouvu o pandurech podepsal jako první náměstek tehdejší šéfky resortu Vlasty Parkanové. Jeho mluvčí zdůraznila, že Barták se nikdy nesetkal s těmi představiteli firmy Steyr, s nimiž mluvil reportér MfD. „Ministerstvo obrany tyto osoby považuje za nevěrohodné a jejich chování vnímá jako vysoce pravděpodobně osobně motivovanou hrubou provokaci,“ dodala. Informace MfD odmítl i Gross. „S žádnými cizinci jsem o této věci nejednal. O tom, kdo bude armádě dodávat transportéry se rozhodovalo v době, kdy jsem byl rok, respektive tři roky mimo politiku. Spojovat mě s touto akvizicí je úplná hloupost,“ uvedl Gross.

ODS nechce mít s kauzou nic společného

Předseda ODS Mirek Topolánek odmítl informace o roli ODS v kauze jako nepravdivé. „Moje vláda převzala v roce 2006 již podepsaný kontrakt na nákup 199 vozů Pandur v hodnotě přes 20 miliard Kč. Vyhodnotili jsme tuto zakázku jako příliš nákladnou, problematickou a podezřelou. Celý kontrakt se podařilo změnit a především zlevnit o více než šest miliard. Odvrátili jsme přitom riziko další možné arbitráže proti ČR,“ uvedl v prohlášení.