Diag žaluje firmu, která chce část jeho pohledávky

Praha - Společnost Diag Human podala žalobu na offshorovou firmu, která chce část její pohledávky za zmařený obchod s krevní plazmou. Podle právního zástupce Diagu Jana Kalvody bude žaloba co nejdříve podána i proti další offshorové firmě. Obě firmy drží podle Rádia Česko pohledávku na 25 procent vymožené částky, kterou jim prodal bývalý právník Diag Human Jiří Oršula. Oršulu jako účastníka sporu původní rozhodci vždy odmítli a jeho pohledávku zpochybňoval Diag Human i stát. Společnost majitele bechyňského zámku Josefa Šťávy požaduje po státu zhruba 14 miliard korun. Jde o nejdelší obchodní spor v dějinách Česka. Obě firmy vystoupily se svými nároky letos v lednu.

Kdyby přezkumný senát potvrdil Diagu mnohamiliardovou náhradu škody, mohly by zhruba tři miliardy korun odejít ze státního rozpočtu těmto dvěma firmám. „Diag Human podala v minulých dnech ve Švýcarsku žalobu proti společnosti Towit Machinery AG, která se s podporou státem prosazeného rozhodce Petra Kužela pokouší získat nárok na část pohledávky, o niž Diag vede rozhodčí spor s Českou republikou,“ uvedl Kalvoda. Diag Human již dříve napadl jmenování Kužela u Nejvyššího soudu a navrhl Kuželovi, aby z rozhodčího senátu odstoupil.

Diag chce znát skutečnou identitu vlastníků společností

Jan Kalvoda:

„Diag Human považuje nároky obou firem za podvodné a jednání rozhodce Kužela za nevysvětlitelné a již otevřeně protiprávní.“ 

Offshorová společnost bude podle Kalvody muset předložit originály dokumentace, která podle Diagu nikdy neexistovala: „Bude také soudem donucena oznámit identitu skutečných vlastníků, tedy českých fyzických osob. Prvé jednání soudu v kantonu Thurgau je nařízeno na 3. března.“ Žaloba bude podána i proti společnosti Dumfries Holdings Limited, která má sídlo ve státu Svatý Vincent a Grenadiny. Podle Kalvody bude muset firma odhalit skutečné vlastníky, aby mohli být podrobeni křížovému výslechu a měli možnost prokázat oprávněnost svého nároku.

Podle Kalvody je v rozporu se zákonem i to, že do sporu byli připuštěni noví účastníci bez uvědomění stran sporu a ostatních rozhodců a že se tak stalo v přezkumné fázi řízení, kdy přezkumný rozhodčí senát nemá k projednání podobných žalob pravomoc.

Podle Rádia Česko mají obě offshorové společnosti nejasnou majetkovou strukturu. Z 500 akcií Towit Machinery drží 495 kyperský holding Stratus Holdings Ltd. a pět akcií je na jméno. Towit Machinery ve Švýcarsku mimo jiné zastupuje českou strojírenskou skupinu Vítkovice Machinery Group. Dumfries Holding vznikla až 30. listopadu 2009 na ostrově Svatý Vincent a Grenadiny, který patří mezi daňové ráje řazené na tzv. šedou listinu OECD. Jsou na ní země, které plně nespolupracují při potírání daňových úniků. Pokud by obě firmy prosadily své nároky, teoreticky by peníze mohly jít i na konta českého vlastníka, který by podle Rádia Česko tak mohl mít zájem na tom, aby stát arbitráž s Diag Human definitivně prohrál.