Přípravy na státní maturity pokračují. Kdo rozveze otázky?

Praha - Příspěvková organizace ministerstva školství CERMAT, která má na starosti přípravu státních maturit, tento týden vyhlásila tendr na rozvoz maturitních otázek do škol, hodnota zakázky činí téměř 60 milionů Kč. Vloni přitom ministerstvo vnitra navrhovalo jako úspornější řešení rozesílat testy pro jednotné zkoušky do škol elektronickou cestou. Studenti už dříve vyjádřili obavu, že v případě rozvozu otázek může být maturitní zkouška znehodnocena.

Šéf CERMAT Pavel Zelený řekl, že tendr se týká zajištění přepravy zkušební dokumentace z centrálního skladu do 1500 škol ve dvou zkušebních termínech ročně po dobu pěti let. Testy se vytisknou v zabezpečeném sále tiskárny a zabaleny budou automaticky, aby otázky zůstaly tajné. Bezpečnostní opatření týkající se přepravních vozů nemohou být podle Zeleného zveřejněna.

Ministerstvo vnitra přitom vloni navrhlo, aby se otázky jednotné státní maturity zasílaly studentům elektronickou cestou prostřednictvím datových schránek. „V den maturity by šlo jediným kliknutím z ministerstva školství rozeslat maturitní otázky na 100.000 adres, tedy všem maturujícím studentům,“ uvedl tehdy bývalý náměstek ministra vnitra Zdeněk Zajíček.

Studenti, kteří vloni protestovali proti státním maturitám, varovali, že k rozvozu otázek bude zapotřebí několik set kurýrů a v českých poměrech je prý téměř jisté, že někteří z nich neodolají pokušení. Otázky by se pak mohly ještě před maturitní zkouškou objevit na internetu. Na Slovensku, které už státní maturity zavedlo, řeší podobné problémy téměř každý rok.

Státní maturity měly původně začít v roce 2008, poté v roce 2010, kvůli nespokojenosti studentů a celkové nepřipravenosti ale byly odloženy až na příští rok. Na jejich zajištění je v současné době vypsán tendr za 328 milionů korun. Přihlásilo se do něj pět firem, úřad nabídky posuzuje. V prvním roce by se jednotných zkoušek mělo zúčastnit přibližně 107.000 studentů z asi 1300 škol.

Ulicemi hlavního města opět pochodovali nespokojení studenti.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24