Volby by vyhrála ČSSD, ODS na ni ztrácí téměř 13 procent

Praha - Volby do sněmovny by v únoru podle volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vyhrála ČSSD s 33 procenty, druhá ODS by měla 20,5 procenta. Sociální demokraté si proti lednu polepšili o pět procentních bodů, ODS naopak pět procentních bodů ztratila. V únoru by uspěly i KSČM, TOP 09 a Věci veřejné. Přesně pěti procent nutných pro vstup do sněmovny by dosáhli i zelení a lidovci. Průzkum proběhl od 1. do 8. února. Podobně hovoří i průzkum společnosti Factum Invenio, podle kterého by volby vyhrála rovněž sociální demokracie s 31 procenty, ODS by získala 25,1 procent hlasů. Rozdíl mezi hlavními rivaly činí podle CVVM ale skoro třináct procent, kdežto u Factum Invenio je rozdíl mezi ČSSD a ODS jen necelých šest procent.

Komunisté by získali 14,5 procenta, oproti lednu si tak polepšili o 2,5 procentního bodu. TOP 09 naopak poklesly preference o 0,5 bodu na 12,5 procenta. Věci veřejné mají 6 procent hlasů a proti lednu si tak polepšily o dva body. Stranu zelených stejně jako KDU-ČSL by nyní volilo pět procent voličů. Lidovci tak oproti lednu ztratili dva body, zelení jeden. Žádná další strana by nedosáhla ani tříprocentního zisku, který je potřeba pro přiznání státního příspěvku za voličské hlasy.

Pokud by se příští týden konaly volby do Poslanecké sněmovny, přišlo by k urnám 59 procent dotázaných. 33 procent lidí odpovědělo záporně. Ostatní neví. V posledních parlamentních volbách v červnu 2006 přišlo volit 64,5 procenta voličů.    

Podle Factum Invenio by zelení neprošli

Průzkum společnosti Factum Invenio hovoří podobně jako průzkum CVVM. Podle něj by nejvíce hlasů teď získala ČSSD (31 procent), druhá ODS by dostala 25,1 procenta hlasů. Do sněmovny by se dostaly také KSČM (13,5 procent), TOP 09 (11,3 procent), KDU-ČSL (6,2 procent) a Věci veřejné (5,2 procent). Podle průzkumu této společnosti by ale neuspěla Strana zelených, jíž průzkum přisuzuje jen 2,2 procenta. Průzkum se uskutečnil na přelomu ledna a února.

Výsledky průzkumu CVVM se rozchází s volebním modelem Střediska empirických výzkumů (STEM), který byl zveřejněn ve čtvrtek. Podle něj naopak ODS zastavila propad preferencí a rozdíl mezi největšími stranami byl přibližně pět procentních bodů. Podle STEM by se také do sněmovny nedostaly Věci veřejné, Strana zelených ani KDU-ČSL.

Strana zelených
Strana zelených
Stáhněte si