Paroubek: Znám místostarostu Prahy, s nímž mluvili lidé od Steyru

Praha - Předseda ČSSD Jiří Paroubek dnes reagoval na článek Mf Dnes (MfD), podle kterého měli mít rakouští manažeři zbrojovky Steyr kontakt na vycházející hvězdu na pražském magistrátu. Jeden z bývalých manažerů novinám řekl, že jednal přímo s Paroubkem. To však předseda ČSSD odmítl. Připustil ovšem, že takový člověk - pražský místostarosta - existuje a strana s ním je v kontaktu. Podle informací ČT a ČTK jde o bývalého místostarostu Prahy 1 Miloslava Kožnara. Ten je momentálně v zahraničí a ke kauze se až do pondělka nechce vyjadřovat. Celým případem se už začala zabývat i protikorupční policie. Nyní shromažďuje důkazy a hodlá si vyžádat další. V nejbližších dnech je začne vyhodnocovat.

Šéf ČSSD dnes na tiskové konferenci uvedl, že někdejší místostarosta lobbistům kolem Steyru pomáhal s překlady a tlumočením. Jednání se ale netýkalo zprostředkování schůzek s politiky, žádný politik také u jednání nebyl přítomen. „Jiří Paroubek nebyl přítomen žádnému jednání a podle mého názoru o nich neměl ani žádnou informaci. Nebyl ani osobou, která byla zahrnuta mezi politiky, se kterými chtěli zástupci firmy hovořit,“ uvedl Kožnar v předběžném prohlášení.

Paroubek podotkl, že on sám těžko mohl zprostředkovat dodávku pandurů, když v době jednání nebyl součástí žádného rozhodovacího grémia strany ani členem vlády: „Já jsem tehdy určitě nebyl vycházející hvězdou sociální demokracie, já jsem byl tehdy spíše zapadající hvězdou.“

Video Brífink ČSSD k pandurům
video

Brífink ČSSD k pandurům

Brífink ČSSD k pandurům

TK, 19.2.2010

Události, komentáře o kauze Pandur

Dotazy po TK o pandurech

Reportáž Karla Rožánka a Lukáše Dolanského

O pandury se zajímá i protikorupční policie

MfD tento týden napsala, že za obchod s pandury údajně dostaly politické strany provizi ve výši dvou až tří procent z ceny zakázky. Reportér Janek Kroupa hovořil v lednu se dvěma bývalými manažery zbrojovky Steyr. Jeden z nich uvedl, že měl dobrý kontakt na „vycházející hvězdu v socialistické straně“, jakéhosi místostarostu v Praze. Na otázku, zda jednal s Paroubkem, odpověděl, že ano. Paroubek působil jako náměstek na magistrátu od roku 1998 do roku 2004.

Paroubek pro Radiožurnál: Za kauzou Pandur stojí Kalousek

V rozhovoru pro ČRo 1 Radiožurnál Paroubek uvedl, že podle něj stojí za informacemi manažerů Steyru místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, lobbista Michal Kuzmiak a zbrojař Richard Háva. „Tahle kauza podle všeho je zinscenovaná proti velkým politickým stranám především. Prostě se v tom činili pánové Kuzmiak, Háva a nitky vedou k panu Kalouskovi, to je zřejmé. Pánové Kuzmiak a Háva jsou lidmi s velkými zkušenostmi a jsou to lobbisté velkého formátu, já bych je vůbec nepodceňoval,“ řekl Paroubek. Své tvrzení ovšem odmítl podložit.

Jiří Paroubek:

„Myslím, že ostatní noviny pochopily, že pánové z Mladé fronty Dnes jako už poněkolikáté v souvislosti se sociální demokracií trefili kozla… To, co mají šéfredaktoři v rukou, jsem tu rozstřílel jako řešeto.“

Předseda ČSSD dnes novinářům také přečetl svůj otevřený dopis vedení MfD. Požaduje v něm zodpovězení několika otázek a omluvu. Ohrazuje se v něm proti tvrzení listu, zpochybňuje věrohodnost obou rakouských exmanažerů i reportéra Kroupy, který s nimi v přestrojení hovořil. Článek je podle něj plný spekulací a nepravd a je postavený jen na jednostranném svědectví bývalých zástupců firmy Steyr. Paroubek proto upozornil například i na kauzy Budišov a Unipetrol, které Kroupa rozpoutal: „Nikdo z odhalených lidí, které sledoval skrytou kamerou, nebyl odsouzen.“

Paroubek: O zakázce rozhodla komise, kde nikdo z ČSSD nebyl

O zakázce na pandury navíc podle Paroubka rozhodla výběrová meziresortní komise sestavená ministerstvem obrany: „Ve vedení ministerstva i ve výběrové komisi nebyl žádný sociální demokrat.“ Opět proto žádal i co nejrychlejší vyšetření kauzy, první závěry chce už před květnovými parlamentními volbami.

Dnes odpoledne o celé věci hovořil i s premiérem Janem Fischerem. Šéfa vlády požádal, aby věc řešil zvláštní policejní vyšetřovací tým a také zvláštní skupina státních zástupců, které by úzce spolupracovaly při vyšetřování kauzy. Fischer se proto v pondělí setká s ministrem vnitra Martinem Pecinou, nejvyšší státní zástupkyní Renatou Veseckou a policejním prezidentem Oldřichem Martinů.

Případ šetří Česko i Rakousko, velké strany si myjí ruce

Případem se začaly zabývat příslušné orgány v Česku i v Rakousku. „Úkony trestního řízení zatím zahájeny nebyly, nicméně vyhodnocujeme všechny materiály,“ informoval mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek. V Rakousku se pandury zabývá speciální protikorupční prokuratura. „Státní zastupitelství pro boj s korupcí prověřuje obvinění, která se objevila v médiích. Žádné další komentáře k této kauze neposkytujeme,“ řekl jeho mluvčí Friedrich Koenig.

Občanští i sociální demokraté se od údajné korupce při nákupu transportérů distancovali. Bývalí manažeři Steyru nyní tvrdí, že jejich vyjádření bylo jen špatný žert. ČSSD podává dvě trestní oznámení - jedno pro pomluvu a druhé pro podezření z úplatkářství. ODS je přesvědčena, že policie a státní zastupitelství budou věnovat případu maximální pozornost. „Je potřeba ty věci vyšetřit. My to naprosto podporujeme a jsme pro rychlé šetření,“ řekl ČT místopředseda ODS Petr Nečas. Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek je přesvědčen, že premiér by měl konat: „Měl by dát dohromady všechny zástupce exekutivy. Měl by se tím zabývat i Parlament.“

Jak šel (s pandury) čas:

O nákupu nových obrněných transportérů se hovořilo od roku 2003. Tendr byl vyhlášen v roce 2005 a o rok později zvítězila společnost Steyr, dohodnutá cena tehdy přesahovala 23,5 miliardy korun. Nákup v roce 2006 schválila koaliční vláda ČSSD, Unie svobody a lidovců v čele s Jiřím Paroubkem. Smlouvu pak v demisi podepsal ministr obrany Karel Kühnl. V prosinci 2007 se ale vláda nová vláda Mirka Topolánka rozhodla smlouvu vypovědět, protože transportéry nevyhověly při armádních testech a Steyr nedokázal dodržet smluvní podmínky.

0Po dalším vyjednávání vláda pořízení 107 transportérů Pandur II schválila. V červnu 2008 armáda převzala pandury k testům, v září ministerstvo obrany oznámilo, že transportéry novými zkouškami prošly. Nový kontrakt za 14,4 miliardy podepsal v březnu 2009 tehdejší ministerský náměstek a stávající ministr Martin Barták. Cena za jeden vůz byla nakonec vyšší. První pandury vojáci převzali loni koncem září.