Policista dostal podmínku za zbití sprejerů

Bruntál - Podmíněný trest dnes Okresní soud v Bruntále udělil bruntálskému policistovi, který si údajně násilím vynutil přiznání dvou mladých sprejerů. Před soudem stanul i jeho kolega, který podle obžaloby bití nezabránil. Soudce ho ale zprostil obžaloby, podle verdiktu se neprokázalo, že by o nezákonném postupu podřízeného věděl. Odsouzený policista se na místě odvolal, státní zástupce Alois Dlouhý si ponechal lhůtu, odvolání u obou obžalovaných chce zvážit.

Státní zástupce dodal, že oba zbití chlapci, z nichž jednomu v době napadení bylo 14 let, byli skutečně sprejeři. Starší z chlapců byl za tuto činnost dokonce odsouzen. „To ale nic nemění na trestnosti počínání policisty. Ať by byli podezřelí z čehokoliv, policista je nemůže nutit k přiznání násilím,“ řekl Dlouhý. Odsouzený policista dostal osmiměsíční trest s podmíněným odkladem na 18 měsíců. On i jeho kolega dál pracují u policie až do vynesení pravomocného rozsudku. Pokud bude policista pravomocně odsouzen, bude muset řady policie okamžitě opustit.

Obžaloba uvádí, že dvojice policistů v červnu 2008 dopadla dva mladíky podezřelé ze sprejerství. Našli u nich dokonce prázdné i plné spreje. „Naložili je do služebního vozu a odvezli za budovu, kterou údajně posprejovali,“ uvedl žalobce s tím, že tam jeden z policistů postupně z vozu mladíky vytáhl a fackami je nutil k přiznání. „Jeden se přiznal, druhý ne,“ uvedl Dlouhý.

Video Telefonát Veroniky Glötzerové
video

Telefonát Veroniky Glötzerové

Policisté pak oba zadržené převezli na policejní služebnu, kde s nimi sepsali protokol. Sprejeři se doma svěřili rodičům. Jeden dokonce vyhledal lékařské ošetření. Lékař zjistil, že utrpěl lehká poranění. Oba policisté vinu od začátku popírali. Tvrdili, že za budovu opravdu zajeli, ale jen proto, aby se podívali, zda na ní nejsou nápisy i z druhé strany. „Tvrdí, že ani nezastavili a hned pokračovali v cestě na služebnu,“ uvedl Dlouhý.