Novým lidoveckým místopředsedou je Koliba

Praha - Lidovci si dnes zvolili nového místopředsedu - stal se jím bývalý starosta Hodonína Jiří Koliba. Ve funkci nahradí Davida Macka, který před deseti dny rezignoval kvůli očekávanému přírůstku do rodiny. Kolibu na uvolněný post navrhli jihomoravští lidovci. Byl jediným kandidátem a získal širokou podporu. Žádný protikandidát nebyl.

 

Macek zůstává na lidovecké kandidátce pro sněmovní volby jako čtyřka na jihu Moravy a také členem krajského zastupitelstva, Koliba je dvojkou.

S Kolibou je spokojen i šéf strany Cyril Svoboda. „Je to člověk mimořádně způsobilý a zdatný, bude to dobrý místopředseda a bude to člověk, který pomůže KDU-ČSL,“ uvedl Svoboda. Koliba má zkušenosti s komunální politikou, což Svoboda ocenil, stejně jako současné Kolibovo působení ve funkci náměstka ministra pro místní rozvoj. Koliba se v pozici místopředsedy chce věnovat rozvoji, stavebnictví, technice, energetice a hospodářství.

Lidovci při výběru svého užšího vedení dbají na zastoupení jednotlivých regionů v něm. Cyril Svoboda jeho jmenovec Pavel zastupují české kraje, první místopředsedkyně Michaela Šojdrová je ze Zlínského kraje, Jiří Carbol z Moravskoslezského a Pavel Horák z Olomouckého kraje. Po odstoupení Macka tak v čele KDU-ČSL nebyl nikdo z nejsilnějšího lidoveckého regionu, což jedenapadesátiletý Koliba opět vyváží. Nové vedení lidovci vybrali loni na jaře ve Vsetíně, kdy funkci předsedy neuhájil Jiří Čunek.

Funkci náměstka ministra pro legislativu a cestovní ruch Koliba vykonává od února loňského roku. Před tím působil dva roky jako náměstek na ministerstvu průmyslu a obchodu. Hodonín vedl mezi lety 1998 a 2006. Je ženatý, má dva syny a dceru.