V Praze mají invalidé novou mikrobusovou linku

Praha - V Praze jezdí ode dneška nová speciální mikrobusová linka určená pro cestující se zdravotním postižením. Spojuje náměstí Jiřího z Poděbrad se Zahradním Městem. Zajíždí například do vinohradské nemocnice, do poliklinik Zahradní Město a Malešice nebo do Domova pro seniory Malešice. Zřízením nové mikrobusové linky se magistrát snaží zlepšit péči o lidi, kteří mají potíže s pohybem.

Na pražských Vinohradech mají lidé s tělesným postižením složitý přístup k městské hromadné dopravě. Bezbariérové přístupy do metra chybí. Situaci by teď měly změnit právě dva světle zelené autobusy.

Zřízením nové mikrobusové linky se magistrát podle radního pro sociální oblast Jiřího Janečka snaží zlepšit péči o lidi, kteří mají potíže s pohybem. „Umožní klientům snadnější přístup do různých sociálních a zdravotnických zařízení. To je cílem, udržet klienta co nejdéle v jeho přirozeném prostředí a služby přenést k němu,“ uvedl Janeček. Linku provozuje společnost Societas, ročně na to dostane od hlavního města 4,2 milionu korun. Část peněz jde také z Evropské unie.

Video Reportáž Veroniky Kabátové
video

Reportáž Veroniky Kabátové

„My jsme tuto linku společně s Magistrátem hlavního města Prahy a s Ropidem vytypovali, protože tady máme nejvíc klientů, kteří chtějí jezdit do nemocnic a zdravotnických zařízení,“ řekla ředitelka společnosti Societas Eva Krejčí.

Invalidy budou vozit dva upravené mikrobusy, vejde se do nich až devět lidí. Záleží na úpravě vnitřku vozu, kolik z nich může být na vozíku. Oba mají například také zvedací plošinu pro vozíčkáře. Nastoupit, upevnit vozík a vystoupit jim pomůže řidič. Vyjíždět budou každou hodinu. V záloze bude také náhradní vůz. Platí v nich sice klasické jízdenky na pražskou MHD, sloužit ale většinou budou mikrobusy pro držitele průkazek tělesně postižených, kteří mají jízdu zdarma.

V hlavním městě dosud jezdí dvě podobné linky, ty ale zajišťuje dopravní podnik svými autobusy. Jeden, s označením 1, spojuje Černý Most a Chodov, další pak Ďáblice a Prosek se Zličínem. Ten nese označení 3. Oba se potkávají na Florenci. Nová linka dostala číslo 2. Uvažuje se i o rozšíření nově zřízené linky do dalších částí metropole, zajíždět by měla kvůli ostatním spojům na Florenc.

Mikrobusy budou mít zastávky Jiřího z Poděbrad, Nemocnice Vinohrady, Plaňanská, Sídliště Malešice, Rektorská, Skalka, Poliklinika Zahradní Město a Centrum Zahradní Město.

Nástup vozíčkáře do speciálně upraveného mikrobusu
Nástup vozíčkáře do speciálně upraveného mikrobusu