Spory o trasu R35 dále pokračují

Liberec - Spory o trasu rychlostní silnice R35 v Libereckém kraji můžou mít překvapivé rozuzlení. Nemuselo by se totiž o ní rozhodovat vůbec. Ministerstvo životního prostředí žádá nové a objektivní posouzení všech možných tras, ale nadšení z toho nejsou ani odpůrci silnice. Odpůrci severní trasy to označují za kompromis, ale ne řešení. Sdružení proti superseverní trase mluví o předvolebním populismu a zdržovací taktice.

Ministerstvo životního prostředí nechce zatím o trase R35 rozhodovat a plánuje všechno znovu prověřit. O návrhu jedná s kraji a dalšími úřady. Severní trasu, která v hodnocení Libereckého kraje vyšla jako nejlepší, blokuje. Teď navrhuje nechat v územním plánu všechny tři možnosti.

„Umožní to, že se všechny potenciální koridory jako územní rezerva uchovají a na druhou stranu budou skýtat prostor, že vybereme ve výhledu ten nejlepší,“ uvedl náměstek ministra životního prostředí František Pelc (SZ). 

Video Reportáž Milana Brunclíka
video

Reportáž Milana Brunclíka

Podle radního Libereckého kraje pro dopravu Martina Seppa (ČSSD) se budou snažit dohodnout s ministerstvem životního prostředí a dopravy.

„Ministerstvo životního prostředí by mělo být nestranné a hlavně by mělo hájit zájmy ochrany životního prostředí,“ uvedl předseda sdružení Občané proti superseverní variantě R35 Petr Hons. 

O velkém problému hovoří i mluvčí Koalice S. O. S. Český ráj Markéta Kovaříková, jestliže bude stavební uzávěra na všechny tři koridory.

„Je to škoda, že se to oddaluje, protože je to poslední úsek R35, kde není určena ani trasa,“ řekl vládní zmocněnec pro R35 a D11 Ivo Toman.

Ministerstvo životního prostředí kritiku odmítá a dosavadní krajské studie považuje za zmanipulované. Podle Pelce se opravdu nebuduje turistická stezka, ale koridor, který bude ve výhledu sloužit transkontinentální kamionové dopravě. Liberecký kraj bude navrhovat severní koridor.

Peníze však na stavbu silnice chybí a nepočítá se s ní dříve jak za 10 let.