Veteráni vzpomínali na 2. světovou válku

Praha - Stovka veteránů druhé světové války vzpomínala na ministerstvu obrany na klíčové boje východní fronty. Mezi připomínané historické okamžiky patřila také vůbec první velká bitva československých pozemních jednotek u Sokolova. Připomenout si okamžiky před šedesáti sedmi lety přišlo šest jejich přímých účastníků.

Prostějovského rodáka Bedřicha Seligera hned na začátku války poslalo Gestapo do pracovního tábora u sovětských hranic. Jednou utíkal z tábora, podruhé na Ukrajině před postupujícími Němci. Dostal se tak do československé jednotky, se kterou se účastnil bojů u Sokolova. „Že Němci vyvraždí celou moji rodinu, to jsem nemohl vědět, tohle člověk netušil. Ale nenávist ani taková nebyla, protože nakonec se nám podařil útěk z lágru a mohli jsme být platní,“ řekl ČT Bedřich Seliger.

Bitva u Sokolova znamenala vůbec první bojový úkol pro vojáky československého praporu. Měli bránit linii fronty před postupem německých jednotek. Proti přesile se bránili několik dní, pak kvůli hrozícímu obklíčení ustoupili. „Z pohledu bojů na východní frontě se jedná o epizodu, z pohledu našich národních dějin, vojenských dějin je toto naprosto výjimečná záležitost,“ popsal pro ČT ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek.

Video Reportáž Tomáše Vlacha
video

Reportáž Tomáše Vlacha