Německá policie zadržela hledaného lékaře a předala do ČR

Brno/Plzeň - Německá policie dopadla brněnského gynekologa Václava Jordána odsouzeného v Česku za podvody s léky. Jordán se v Německu vyhýbal nástupu k výkonu tříletého trestu. Skrýval se v zahraničí více než rok a půl. Český soud ho uznal vinným z podvodu s léky a pokusu o ublížení na zdraví. Za to si měl odpykat čtyřicetiměsíční nepodmíněný trest.

„Byl vyzván, aby nastoupil výkon trestu odnětí svobody, neučinil tak, proto na něj byl vydán evropský zatýkací rozkaz, který byl v lednu 2010 realizován,“ řekla ČT Soňa Nováčková mluvčí městského soudu v Brně. Gynekolog pracoval na brněnské poliklinice Zahradníkova, kde v letech 2001 a 2002 léčil onkologické pacienty přesto, že neměl potřebnou atestaci. Soud lékaře také usvědčil z toho, že zpronevěřil léky za více než tři miliony korun. Více než třiceti pacientům s rakovinou předepsal drahá cytostatika, která se v té době musela přivážet ze zahraničí.

Léky předepisoval na rodná čísla svých pacientů. V lékárnách je však vybíral on sám, později se našly na dvou místech v lesích na Vysočině. Kromě toho Jordán pacienty léčil v rozporu s obvyklým postupem. Jedné z pacientek naordinoval léky na rakovinu se silnými vedlejšími účinky, i když rakovinu neměla. Jordán vinu odmítal, k soudu však během vlastního procesu nechodil. Do výkonu trestu ale Jordán nenastoupil a skrýval se. Městský soud Brno proto na něj vydal v květnu 2008 evropský zatykač, jako vůbec první lékař byl vyloučen z České lékařské komory.

Video Reportáž Evy Davidové
video

Reportáž Evy Davidové