Eurostary mezi Bruselem a Londýnem stále nejezdí

Brusel - Provoz rychlovlaků Eurostar je stále zastaven mezi Bruselem a Londýnem kvůli železničnímu neštěstí, které si 15. února vyžádalo v Belgii nejméně 18 mrtvých. Uvedla to agentura AFP s odvoláním na společnost Eurostar. V pondělí začnou v obou směrech jezdit tři soupravy z devíti obvyklých. Pojedou náhradní trasou, což prodlouží cestu o 50 minut. Pravidelný spoj Londýna s Bruselem se obnoví nejdříve 2. března.

 

Zprvu budou navíc moci jezdit jen lidé, kteří už mají jízdenky. Nové rezervace bude možné dělat nejdříve 27. února.

Čelní srážka dvou regionálních vlaků v těsné blízkosti města Halle ve střední Belgii naopak nenarušila provoz rychlovlaků mezi Londýnem a Paříží, poznamenala společnost Eurostar.

Srážka vlaků, kterou nepřežilo osmnáct lidí, se zřejmě stala poté, co jeden ze strojvedoucích přehlédl návěst stůj a vjel do obsazeného traťového oddílu. Podle dopravce SNCB by se taková chyba obešla bez tragických následků, kdyby byla elektrická jednotka vybavena systémem zajišťujícím automatické zastavení. Jeho instalaci prý brání změny norem Evropské komise.

Společnost Eurostar měla už v prosinci velký výpadek kvůli sněhu v tunelu pod Lamanšským průlivem. Poruchy na rychlovlacích Eurostar způsobily elektrické zkraty, které byly zaviněny mimořádně jemným sněhem.