Sčítání lidu se zpožďuje, Česku hrozí ostuda

Praha – Sčítání obyvatel naplánované v Česku za rok je ohrožené. Přestože první etapa příprav počítačových databází měla odstartovat už v lednu, práce nemůžou začít. Jednu ze zakázek šetří antimonopolní úřad. Pokud se součet lidu nestihne v termínu, kromě mezinárodní ostudy hrozí i sankce od Evropské unie. Český statistický úřad (ČSÚ) ale slibuje, že má připraveno nouzové řešení a není důvod k panice.

Mělo to být nejvelkolepější sčítání v historii, teď hrozí ale spíš trapas. Půlmiliardovou zakázku na zpracování dat vyhrála firma Hewlett Packard (HP), objevila se ale obvinění, že tendr nebyl v pořádku, a tak teď soutěž šetří Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Avšak dokud nebude tendr smluvně potvrzen, HP nemůže pokračovat v práci.

Smlouva měla být podepsána nejpozději 19. prosince. Skluz je teď tak už dvouměsíční. Prošetřování soutěže ale zdaleka nekončí. A podle antimonopolního úřadu bude pokračovat i dalších několik měsíců. Pro ČSÚ, který má sčítání na starosti, to ale znamená rozsáhlé obtíže. Čím delší šetření, tím více komplikací. „Je jasné, že úpravy harmonogramu projektu mají své limity. Není možné protahovat skluz donekonečna,“ varuje Hewlett Packard.

Video Reportáž Edity Horákové
video

Reportáž Edity Horákové

Sledované sčítání zavání ostudou

Problém by navíc mohl být o to větší, že tentokrát sčítání vůbec poprvé probíhá v celé Evropské unii najednou a navíc ještě pod patronací OSN. Česko se zavázalo sebrat a vyhodnotit data do jasně daných termínů. I při náznaku jejich nesplnění by se sem upnuly oči celé Evropy. „Určitě by to byl velký problém, určitě by to zaměstnalo českou a evropskou diplomacii a určitě by byl činěn nátlak na Prahu, aby to zvládla,“ říká právník Petr Greger.

První prověrkou mělo být tzv. zkušební sčítání, které začne už za dva měsíce. Zpracovat data téměř šedesáti tisíc lidí a prozkoušet na nich funkčnost svých databází měl rovněž Hewlett Packard. Ani tuto akci ale nemůže provést. Dotazníky proto statistici seberou a budou čekat.

ČSÚ: Krachu se nebojíme

Český statistický úřad je sice nervózní, neúspěchu se však zatím neobává. Tendr přitom může být potvrzen, ale také úplně zrušen. Hledala by se nouzová řešení. V takovém případě by ČSÚ narychlo rozmělnil zakázku mezi několik menších firem. V praxi by to mohlo třeba znamenat, že lidé by dostali méně možností vyplnit dotazník elektronicky.