Česko trápí padající sníh a led ze střech

Ostrava - Pětiletá dívka, kterou v pátek odpoledne v Ostravě zranil led spadlý ze střechy, stále bojuje o život. Lékaři tamní fakultní nemocnice ji drží v umělém spánku. Nehodu vyšetřuje policie. Tající sněhové masy na domech zaměstnávají i hasiče. Za minulé dva dny evidují stovky výjezdů. A sníh bude padat dál.

Krátce před páteční třináctou hodinou spadl v Ostravě – Mariánských horách kus tajícího sněhu ze střechy domu na pětileté děvčátko. To šlo vedle své matky, která zároveň tlačila kočárek. Holčička utrpěla těžké poranění hlavy a mozku a upadla do bezvědomí. Záchranáři ji převezli do Fakultní nemocnice v Ostravě - Porubě. Její stav je velmi vážný.

O pár ulic dál zledovatělý sníh udeřil znovu. Tentokrát zasáhl do hlavy a zad šestadvacetiletou ženu a způsobil jí středně těžké zranění. I ta vezla kočárek s dítětem, které naštěstí sníh minul.

Problém s padajícím sněhem zažilo Česko přesně před měsícem, kdy se oteplilo. Mezi oběťmi byly opět i malé děti. Třeba na ročního kojence spadl v pražských Nuslích rampouch. O den později zase ledové kry zranily na hlavě devítiletého chlapce. Obě děti už měsíc leží v Thomayerově nemocnici.

Video Reportáž Terezy Krásenské a Drahomíry Račákové
video

Reportáž Terezy Krásenské a Drahomíry Račákové

Za zranění, které způsobí padající sníh ze střech, zodpovídá majitel objektu. Nejen, že mu za těžké ublížení na zdraví hrozí až čtyři roky vězení, ale lze po něm požadovat i odškodnění. „Za poškození mozku až 15 milionů, jinak 300 tisíc korun,“ říká advokátka Marie Cilínková.

Hasiči v pátek a sobotu zasahovali u čtyř set případů. Nejvíc v Moravskoslezském a Jihomoravském kraji a na Vysočině. Hasiči varují, že sníh bude padat ze střech celý víkend.

Ze střech padá sníh a led
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24