V projektu Praha Bezdrátová se objevují trhliny

Praha - Projekt Praha Bezdtrátová, který sliboval bezplatný veřejný internet, nevychází podle původních představ. Připojit se lze jen na stránky úřadů a zdaleka ne všude. Lidi tak o službu valný zájem nejeví. Magistrát přitom technologie nakoupil za maloobchodní ceny, což je podle kritiků u tak velké zakázky přinejmenším neobvyklé.

Za technologie, které nikdo nepoužívá, zaplatilo město 150 milionů korun. „Bylo vypsáno standardní výběrové řízení a na základě toho výběrového řízení byl vybrán dodavatel, který byl nejvýhodnější. Víc k tomu není co dodat,“ říká mluvčí pražského magistrátu Jiří Wolf. Pražský zastupitel Karel Březina je však přesvědčen o tom, že projekt je předražený.

Že město za projekt utratilo víc, než muselo, potvrzují i odborníci. Smlouvy, které ČT získala, ukazují, že Praha nakoupila wi-fi draze a navíc za maloobchodní ceny, což není standardní. „Rozhodně je to hodně. V době, kdy se projekt realizoval, což jsou tři roky, zde byly alternativy na trhu a technologie, které se daly pořídit za zlomek této ceny, řádově čtvrtinu,“ tvrdí IT odborník Filip Malina.

Video Reportáž Štěpánky Martanové
video

Reportáž Štěpánky Martanové

„Řešení, které mělo vysokorychlostním internetem pokrýt území zhruba třetiny rozlohy Prahy, bylo koncipováno na tehdy nejpoužívanější technologie wi-fi, a to samozřejmě neslo nějaké finanční nároky,“ vysvětluje bývalý ředitel magistrátního odboru Ivan Seyček.

Navíc se ukázalo, že přístup přes wi-fi na stránky úřadů není mezi Pražany příliš v oblibě. „Veřejný internet má značná omezení,“ přiznává opoziční zastupitel Jiří Witzany. Mluvčí Wolf ale tvrdí, že projekt využívá celá řada Pražanů. Dokázat to ale město neumí, žádné průzkumy ani statistiky nevede. Provoz Prahy Bezdrátové stojí několik milionů korun ročně, Praha to chce změnit, a proto pozastavila spolupráci se správcovskou firmou a usiluje o úpravu smlouvy.

Technologie Wi-Fi
Technologie Wi-Fi
Více fotek
  • Technologie Wi-Fi autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1447/144645.jpg
  • Práce s počítačem autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1259/125803.jpg