Fischer se zlobí kvůli pandurům, ministr vnitra na koberci

Praha - Premiér Jan Fischer se vloží do aféry s nákupem obrněnců pandur. Pozval si kvůli tomu ministra vnitra, policejního prezidenta a nejvyšší státní zástupkyni. Obchodem za skoro 14,5 miliardy korun se bude znovu zabývat protikorupční policie. Mladá fronta Dnes totiž minulý týden přinesla výpovědi bývalých manažerů firmy Steyr, kteří naznačili, že za obchodem byla politická korupce.

Způsob, jakým ministerstvo obrany zadává zbrojní zakázky, v neděli v České televizi kritizoval předseda ODS Mirek Topolánek. Vadí mu, že tyto kontrakty nikdy nepodléhaly standardním výběrovým řízením a zákonu o veřejných zakázkách.

Podezření z korupce se týká dvou obřích zakázek - nadzvukových stíhaček gripen a transportérů pandur. Protikorupční policie se zabývala oběma případy. Kauzu gripenů prozatím odložila. Nově otevřenou kauzu pandurů teď prošetří znovu.

Video Fisher se zlobí kvůli pandurům
video

Fisher se zlobí kvůli pandurům

S tím, že by se zbrojní zakázky měly zprůhlednit, souhlasí i bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý. Upozornil zároveň, že takovéto kontrakty podléhají určitému stupni utajení, a to u nás stejně jako ve světě.