V příštích dnech budou možná dopravci stávkovat

Praha - Kdykoliv od dnešního dne může vypuknout stávka v dopravě. Zatím se ale zřejmě její začátek odkládá. Odboráři chtěli zablokováním dopravy protestovat proti novým pravidlům danění jejich výhod, která platí od začátku tohoto roku. Šéf konfederace odborových svazů Milan Štěch ale řekl, že si odboráři počkají, jak s výhodami naloží poslanci na mimořádných schůzích tento týden.

Odborářům vadí změna, kterou prosadil kabinet Jana Fischera, týká se danění zaměstnaneckých výhod, jako jsou třeba stravenky nebo slevy na zboží. Nejhlasitěji proti novým pravidlům protestovali železničáři, kterým jde hlavně o zachování režijních jízdenek.

O stávce rozhodne koalice svazů v dopravě

Video Reportáž Evy Davidové
video

Reportáž Evy Davidové

„Bude se čekat, jak tento týden dopadne jednání na mimořádné schůzi sněmovny a jak se zachová pan premiér, protože on se zatím tváří, že se ho to netýká. Přitom nedávno přiznal, že to bylo pochybení jeho vlády,“ řekl Milan Štěch. Ten také uvedl, že pokud poslanci tento týden neprosadí vyškrtnutí sporné části zákona, hrozba stávky je velmi reálná. Rozhodnout o ní má koalice svazů v dopravě.