Kožnar se Steyrem jednal, Rakušané prý ale mysleli někoho jiného

Praha - Někdejší předseda ČSSD v Praze 1 Miloslav Kožnar oznámil, že se zástupci rakouské zbrojařské firmy Steyr jednal asi měsíc v roce 2003 o vzniku společného podniku na výrobu obrněných transportérů. Podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka to ale byl právě Kožnar, kterého dva rakouští exmanažeři Steyru označovali za „místostarostu Prahy“ v souvislosti s možným uplácením okolo nákupu transportérů pandur pro českou armádu.

Tvrzení někdejších manažerů Steyru Wolfganga Habitzla a Herwiga Jedlaucnika o korupci v souvislosti s nákupem transportérů lze „skutečně pokládat za špatný vtip nebo pokus o podvod, který by mohl zdiskreditovat českou obchodní a politickou scénu,“ podotkl Kožnar. Svá tvrzení v médiích by prý měli vysvětlovat především oni dva. Exmanažeři se zmínili mimo jiné o vycházející hvězdě v ČSSD a pražském místostarostovi. Jmenovali také expremiéra Stanislava Grosse a Karla Kühnla s Martinem Bartákem, tedy bývalého a současného šéfa obrany.

Kožnar, který se s lidmi od Steyru scházel společně s Janem Vlčkem, má celou kauzu za zbytečně zpolitizovanou. Lidem spojeným s ČSSD a pak i médiím se ale minulý týden sám ozval jako člověk, který s rakouskou stranou vyjednával. Paroubek, na kterého by popis uvedený rakouskými manažery jako na někdejšího zástupce pražského primátora mohl ukazovat, se minulý týden ostře bránil spojování svého jména s kauzou. Habitzl však podle MfD odpověděl kladně i na přímou otázku, zda jednali i s nynějším předsedou ČSSD. Sociální demokracie nakonec v pátek přišla s tím, že zná nejmenovaného muže, na kterého se podobný popis hodí. Oficiálně jméno Paroubek neřekl, jeho okolí se však identitou nalezeného svědka nijak netajilo.

Video Rozhovor s Pavlem Ottem v Událostech, komentářích
video

Rozhovor s Pavlem Ottem v Událostech, komentářích

Rozhovor s Pavlem Ottem v Událostech, komentářích

UK, 22. 02. 2010

Reportáž Lukáše Dolanského a Tomáše Vlacha

Brífink Miloslava Kožnara

Kožnar: Popis na mě prostě nesedí

„Popis v médiích na mne absolutně nesedí,“ odpověděl dnes ale Kožnar novinářům na otázku, zda se poznal ve výpovědích rakouských manažerů. Přesto to prý byly právě zprávy v novinách, na jejichž základě se rozhodl veřejně vystoupit. „Mám to bříško a tak dále, to byl nějaký popis v tisku. Tak jsem se domníval, že to jsem já,“ řekl dnes.

Podle Kožnarovy verze se jeho a Vlčkovo vyjednávání s lidmi od Steyru v únoru 2003 týkalo možnosti založit společný česko-rakouský podnik na výrobu nově vyvinutého obrněného vozidla pro českou armádu. Firma měla dávat práci lidem na severní Moravě. „Společnost Steyr však postupovala svou vlastní cestou a spolupráce s inženýrem Vlčkem skončila v březnu 2003,“ uvedl Kožnar v prohlášení.