Magistrát nekontroluje stavbu tunelu Blanka, tvrdí supervizor

Praha - Praha nemá kontrolu nad stavbou tunelu Blanka. Z utajené zprávy, kterou si město objednalo u supervizora, se to podařilo zjistit Reportérům České televize. Z kritické supervizní zprávy vyplývá, že mohou hrozit další nehody a že radnice nemá přehled o tom, zda platí za skutečně odvedenou práci. Pražský odbor městského investora ale s výsledky zprávy nesouhlasí. Stavba tunelu Blanka je od začátku kontroverzní projekt, každoročně spolkne zhruba osm miliard z pražské pokladny.

Na stavbu tunelu Blanka by podle supervizora mělo dohlížet 50 až 60 pracovníků technického dozoru, má jich tam však fungovat pouze 14. Zastupitelka Petra Kolínská (SZ) pro Reportéry ČT zhodnotila význam zprávy supervizora. „Tyhle tři stránky ukazují, že v projektu nefunguje žádná systematická kontrola, natož kontrola nezávislá, a tento materiál jasně říká, že z toho můžou plynout velké problémy,“ řekla Kolínská. Podle zastupitelky není ani jisté, zda fakturace stavebních prací probíhá tak, jak má.

Autor supervizní zprávy firma Grid se k ní nevyjadřuje kvůli závazku mlčenlivosti. Dokument vyzněl negativně především vůči firmě Inženýring dopravních staveb (IDS), která všechno okolo stavby tunelu Blanka pro Prahu zajišťuje. Ta jakoukoli kritiku odmítá. Ústy svého advokáta JUDr. Marka Nespala zhodnotila firma IDS zprávu jako „vědomě nepravdivou a neodpovídající jak obsahu smlouvy, kterou má supervizor na základě mandátní smlouvy, tak samozřejmě v obsahu práv a povinností, kterou má společnost IDS.“

Video Nelichotivý posudek výstavby tunelu Blanka
video

Nelichotivý posudek výstavby tunelu Blanka

Nelichotivý posudek výstavby tunelu Blanka

Poslové špatných zpráv se ve starověku popravovali. V dnešní době už jsme dále: podávají se na ně jen trestní oznámení. Tento nevděčný úděl postihl firmu, která pro magistrát vypracovala nezávislý odborný posudek o výstavbě tunelu Blanka. Jak už jsme naznačili, není pro magistrát moc lichotivý. Takzvanou zprávu supervize získali i Reportéři ČT. Neviděl ji přitom ani primátor. Úředníci ji totiž dobře utajují. Jaký k tomu mají důvod, odpoví reportérka Jana Neumannová.

Reportáž Jany Neumannové a Ivana Lukáše

Pražský zastupitel Jiří Witzany (SNK-ED) v reakci na zprávu supervizora:

„To, že se tedy propadla Stromovka nebo otřásá Letná, může být nepřímý důsledek toho, že vlastně město nemá kontrolu nad stavbou.“

„Já jsem šokován. Obecně nejsem příznivcem celé téhle stavby, ale domníval jsem se, že když už se rozběhla, tak probíhá standardním způsobem, a že má takhle velká stavba dostatečný dozor… Že se zde nevyhazují peníze a nedělají kroky, které by nebyly pod veřejnou kontrolou.“

Ředitel odboru městského investora pražského magistrátu Jiří Toman má za Prahu stavbu tunelu na starosti, právě on si zprávu supervize od firmy Grid objednal a byl s výsledky seznámen. „V současné době uvažujeme, že pokud nezlepší supervizor svoji práci, tak s ním nepochybně smlouvu rozvážeme,“ řekl pro Reportéry ČT Toman s odůvodněním, že kritika ve zprávě je neoprávněná a nepravdivá.

Zastupitelka Jana Ryzlinková (Nez) pro Reportéry ČT:

„Jednak samozřejmě jako první by se měla okamžitě veškerá činnost zastavit, nově nastavit podmínky a jednak by se měli potrestat nebo dohledat viníci, kteří vůbec takovýto stav umožnili.“

Kritickou zprávu podle zjištění Reportérů ČT šéf odboru městského investora nepředal nikomu ze zainteresovaných úředníků, neviděl ji ani primátor ani šéf dopravního výboru. Podle ředitele Tomana má prostě město stavbu plně pod kontrolou, a proto se kritikou dál nezabýval. Inženýring dopravních staveb navíc podal na autora zprávy (firmu Grid) trestní oznámení.

Pracovníci razící tunel Blanka prorazili 12. ledna horní polovinu severního tubusu. Spojily se tak části ražené od Letné a ve směru z Pelc-Tyrolky. Odchylka přitom činila několik milimetrů, což stavebníci považují za špičkový výsledek.
Zdroj: ČTK
Autor: Stanislav Zbyněk