Syn zavražděného Malhockého se snaží, aby se vraždy neopakovaly

Praha - Vraždě skladatele Pavla Malhockého a jeho manželky v Českých Budějovicích mohli policisté zabránit. Prokázala to prověrka, kterou nařídil šéf jihočeské policie. Syn zavražděného Mikuláš Malhocký a zároveň nevlastní bratr vraha Jana Heidingera se snaží zjistit, proč k pochybení policie došlo a co dělat pro to, aby k podobné tragédii už v budoucnu nemohlo dojít. V osudný podvečer například měla policie zůstat na místě, neboť věděla o hrozícím riziku.

„To, že policie přiznala své pochybení, rozhodně vítám, protože bylo evidentní, že někdo udělal chybu. Potřebuji ještě prošetřit postup státního zastupitelství,“ uvedl Mikuláš Malhocký ve Studiu 6. Za hlavní chybu považuje, že policisté nezůstali v osudný večer hlídkovat na místě činu. „Pokud by vrah viděl policejní světla, vzal by nohy na ramena,“ věří Malhocký.

Policie musela napadání Malhockých v minulosti řešit už třikrát – dvakrát případ posoudila jako přestupek, jednou jako trestný čin. Na základě posudku psychiatra ale policisté případ odložili. Heidinger se měl sice léčit, ale pouze ambulantně. Malhocký v této souvislosti poukazuje na další možné selhání – celých šest týdnů se lékařským posudkem diagnostikujícím schizofrenii nikdo nezabýval a nekonal s ohledem na něj.

Osudný den zavražděný otec Mikulášovi nevolal, byť výhružky ze strany Heidingera trvaly delší dobu, včetně napadání, posílání výhružných sms i výstřelu v podvečer vraždy. Hrůzný čin byl pro Mikuláše šokující: „Žil do svých 14 let v rodině otce se dvěma sestrami. Považoval jsem ho za bratra, bylo to pro mě velkým překvapením.“ Nyní se prý nemůže podívat ani na jeho fotografii.