Ve střešovické nemocnici otevřeli nové traumacentrum

Praha – Ústřední vojenská nemocnice v Praze-Střešovicích otevřela nově zrekonstruované traumacentrum, kde se pacientovi dostane okamžité péče lékařů ze všech oborů. V praxi to vypadá tak, že operace pacienta s vážnými mnohočetnými poraněními začíná už tři minuty po jeho vyložení z vrtulníku. Heliport je totiž na střeše centrálního příjmu a lékařské týmy na pacienta čekají předem. Pokud není pacient rovnou převezen na sál, vyšetří ho tým na centrálním příjmu a rozhodne o dalším postupu.

Podobné možnosti má v Česku jen nemocnice v Hradci Králové s novou příjmovou halou a heliportem rovněž na střeše a částečně Ostrava, kde je heliport relativně blízko. Střešovická nemocnice je jednou z jedenácti, která obstála v auditu ministerstva zdravotnictví a získala od ledna 2009 status traumacentra. Sanitky tam budou vozit těžké akutní úrazy a poúrazové stavy, včetně pacientů, které dopraví letecká záchranná služba.

Z evropských fondů i státního rozpočtu šla loni na modernizaci těchto center více než miliarda korun. Traumacentrum ve Střešovicích dostalo 63 milionů korun, z toho šlo 41 milionů z evropských fondů. Zrekonstruována je hala centrálního příjmu - Emergency, kde je nová vzduchotechnika a nejmodernější přístroje. Nové přístroje a nástroje jsou i na operačních sálech. Velkou položkou v rozpočtu bylo nové vybavení rentgenovou technikou, jeden z rentgenových přístrojů byl zakoupen i přímo pro centrální příjem. Personálním minimem traumacentra jsou tři lékaři - chirurg, ortoped a anesteziolog. Nepřetržitě je také k dispozici CT, ultrazvuk, rentgen i akutní biochemická a hematologická laboratoř s krevním skladem.

Video Reportáž Terezy Krásenské
video

Reportáž Terezy Krásenské

Navíc se připravuje výstavba dalšího heliportu, takže bude možné přijmout i dva vrtulníky najednou. Traumaplán s tím počítá při zásahu u hromadných neštěstí. Heliport ve Střešovicích jako jediný v Česku může přijímat i těžké vojenské záchranné vrtulníky, přistání jsou možná ve dne i v noci, shrnul přednosti pracoviště vedoucí lékař traumacentra Lubomír Zelenka.

V traumacentru bylo v roce 2008 provedeno 2481 operací. Úrazová ambulance pak ošetřila kolem 20 tisíc úrazů. Celkem se v Česku stane asi půl milionu úrazů každý rok, z toho asi 2000 jsou mnohočetná poranění. Centra s ministerským osvědčením poskytují pacientům komplexní superspecializovanou péči. Aby si ale tento status centra udržela, musejí doložit, že splnila podmínky na přístrojové vybavení, počty odborníků a organizaci péče, a pak jim může být prodloužen.

Vybavení traumacentra
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24