Praha dá Kongresovému centru 100 milionů na dluhy

Praha - Hlavní město vloží 100 milionů korun do základního kapitálu zadluženého Kongresového centra Praha. Tato částka má pokrýt letošní splátku dluhu. O záměru dnes rozhodla rada města. Rozhodnutí bude muset ještě potvrdit zastupitelstvo města. Kongresové centrum, jehož stoprocentním vlastníkem je Praha, dluží asi 2,2 miliardy korun. V dubnu má splatit asi 85 milionů korun, jinak mu může hrozit úpadek.

Město letos vypíše výběrové řízení, ve kterém bude hledat někoho, kdo by dluh restrukturalizoval. Zároveň by mohla být prodána část majetku. „Zbytný majetek jsme schopni obětovat,“ řekl náměstek pražského primátora Milan Richter (ODS). Podle něj má tento majetek hodnotu přes miliardu korun. Kongresové centrum samotné si chce ale Praha ponechat.

Dluh centrum nashromáždilo kvůli rekonstrukci před zasedáním Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v roce 2000. Hlavní město si poté slibovalo pomoc i od státu, který by společnost oddlužil. Jenže stát loni na podzim požadavek magistrátu odmítl.

Video Rozhovor se Zdeňkem Lukešem
video

Rozhovor se Zdeňkem Lukešem

Rozhovor se Zdeňkem Lukešem

uk:23.2.2010

Reportáž Štěpánky Martanové a Barbory Straňákové

Palác kultury

0Bývalý Palác kultury byl otevřen v roce 1981 jako jedna z největších staveb svého druhu v Evropě. Po rozsáhlé rekonstrukci v letech 1998 až 2000 se hlavní atrakcí budovy stal Kongresový sál, který údajně patří mezi 13 nejlepších koncertních sálů světa a je svými akustickými parametry srovnatelný se slavnou londýnskou Royal Albert Hall.


Kongresové centrum loni hospodařilo se ziskem 70 milionů korun. V letech 2008 a 2007 přitom vykázalo ztrátu 71,8, respektive 27,2 milionu korun. V Kongresovém centru se loni konaly například některé akce spojené s českým předsednictvím EU. Do portfolia KCP patří kromě samotného centra také hotel Holiday Inn, Byznys centrum a pozemky. Hodnotu těchto nemovitostí odhadla firma Deloitte na miliardu až 1,1 miliardy korun. Vedení města zvažuje, že se přilehlého hotelu a byznys centra zbaví. V takovém případě by potřebovalo požehnání ministerstva financí, které má na celý areál Kongresového centra zástavní právo.

Ministerstvo se podle vyjádření pro ČT jednání nebrání. Očekává návrhy města, ale avizuje vlastní obezřetnost. „Pokud se tento záměr bude líbit ministerstvu financí, posvětí ho. Pokud ne, pak budeme o záchraně Kongresového centra jednat dál,“ uvedl Richter. Město přišlo i s dalším řešením, do čtrnácti dnů by mělo vybrat firmu, která by měla pomoci bývalý Palác kultury oddlužit.